natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Libyjci vyhlásili osvobození své země od Kaddáfího

  23. října 2011  23:11
  Libyjská povstalecká Přechodná národní rada slavnostně vyhlásila osvobození Libye. Povstalecké vedení na slavnostní ceremonii v Benghází, kde v únoru povstání začalo, poděkovalo svým bojovníkům, ale také vyjádřilo lítost nad vysokým počtem obětí konfliktu.  

  Libyjci oslavují pád Kaddáfího režimu | foto: NATO

  Oslavy svobodné Libye se konaly v mnoha městech včetně Tripolisu a Misuráty. Spolu s vyhlášením osvobození Libye začaly konzultace o vytvoření nové prozatímní vlády. Její složení by podle odstupujícího premiéra Mahmúda Džibríla mělo být známo do měsíce.

  Zároveň do osmi měsíců by Libyjci měli zvolit národní kongres, který připraví návrh nové ústavy a vytvoří také přechodný kabinet. Ten má vládnout do příštích prezidentských voleb. Podle Džibríla je hlavní prioritou "vyčistění ulic od zbraní, obnova stability a pořádku a zahájení procesu usmíření".

  "Je to velké vítězství libyjského lidu. Jejich odvaha a odhodlání pro věc svobody inspirovala svět," prohlásil v reakci generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

  Rada bezpečnosti OSN už začala na návrh Ruska jednat o zrušení bezletové zóny nad Libyí. Rusko rovněž požádalo, aby Rada bezpečnosti OSN zrušila povolení zahraničních vojenských akcí na ochranu civilního obyvatelstva v Libyi.

  Kaddáfí zemřel na střelná zranění

  Po několikahodinové pitvě je jasné, že Muammar Kaddáfí ve čtvrtek zemřel v důsledku střelného poranění. Jednu kulku lékaři našli v jeho hlavě, další v břiše. Podle premiéra Mahmúda Džibríla není jasné, jestli Kaddáfího zabila kulka vystřelená povstalci. Zasáhnout ho mohla i střela, kterou v přestřelce vypálili jeho věrní.

  Oficiální povstalecká verze říká, že byl Kaddáfí dopaden na útěku ze své rodné Syrty - smrtelné zranění prý utrpěl při převozu do Misuráty při přestřelce mezi povstalci, kteří ho eskortovali, a Kaddáfího věrnými.

  Podle videonahrávky, kterou odvysílaly zpravodajské stanice z celého světa, byl Kaddáfí v posledních minutách svého života vláčen davem. Z pitevní zprávy vyplývá, že Kaddáfí byl už zraněn, když ho povstalci vytáhli z úkrytu v odvodňovacím potrubí.

  Libyjská Přechodná národní rada (NTC) mezitím zřídila komisi, která má vyšetřit nevyjasněnou smrt Muammara Kaddáfího. Nové libyjské vedení se kvůli tomu totiž dostalo pod mezinárodní tlak. Předseda NTC Mustafá Džalíl také řekl, že prozatímní vláda by měla být sestavena do dvou týdnů.

  Kaddáfího tělo bylo přes víkend vystaveno v chladící místnosti obchodního centra v Misurátě, kam si mrtvého vládce přišly prohlédnout a vyfotografovat davy lidí.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media