natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Letouny CASA opět nesmí do vzduchu, jeden měl poruchu

  31. října 2011  15:03
  Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek zakázal lety nových transportních letounů C-295M CASA. Jeden ze strojů měl v neděli před přistáním poruchu a vysadil mu motor.  

  Leton C-295M CASA českých vzdušných sil | foto: Armáda ČR

  K poruše došlo v neděli, když se letoun vracel do česka ze španělské Sevilly. "Během přistávacího manévru přestal fungovat navigační displej a některé palubní přístroje, následně pak došlo k závadě na pravém motoru," uvedla Mira Třebická z Generálního štábu.

  Šedivý: Nákupu letadel CASA se dalo zabránit

  Posádka proto pravý motor vypnula a dokončila přistávací manévr na základně ve Kbelích jen s jedním motorem. Náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Vlastimil Picek okamžitě nařídil zákaz létání na všech letounech CASA do podrobného vyšetření, konstatovala Třebická. Ministr obrany Alexandr Vondra v reakci ustaví vyšetřovací komisi. Do konce vyšetřování nebude česká armáda poskytovat k případu žádné informace.

  Letoun se ze Španělska vracel z testování u výrobce. Tam se nedávno přišlo na to, že správně nefunguje systém výstrahy před raketami, odpalování klamných cílů či protisrážkový systém.

  Lety nových transportních strojů C-295 armáda pozastavila již v únoru. Tehdy kvůli tomu, že se jeden z nich při cvičném letu propadl o několik desítek metrů. Znovu byly lety pozastaveny také na počátku května.

  Od srpna začalo ministerstvo obrany společnosti Omnipol, která nákup letounů zprostředkovala, účtovat smluvní pokutu za to, že armáda stroje stále nemá plně k dispozici. Letouny totiž mají problémy se systémem pasivní ochrany. Kvůli tomu je armáda zatím nemohla nasadit v Afghánistánu, jak plánovala.

  Počátkem října pak ministerstvo přímo s výrobcem vyjednalo půlroční prodloužení záruky na letouny.

  Kontrakt na nákup byl podepsán v roce 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. Podle Evropské komise Česká republika tehdy údajně nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek, když o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodla bez výběrového řízení.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media