natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Letoun L-159 se na cvičení ve Španělsku srazil se supem

  29. října 2015  16:19
  Bitevník L-159 českého letectva se při návratu z cvičné mise v okolí španělské Zaragozy srazil se supem. Pilotovi se podařilo nakonec bezpečně přistát, i když uvažoval o katapultáži. Letoun má vážně poškozené křídlo.  

  Křídlo letounu L-159 poškozené při srážce se supem během cvičení ve Španělsku | foto: Marek Maxim Švancara

  K incidentu došlo ve středu dopoledne, kdy se jeden z letounů českých vzdušných sil vracel ze střelnice Bardenas na základnu u Zaragozy.

  Trident Juncture

  Šestice českých podzvukových bitevníků L-159 Alca z 212. taktické letky z Čáslavi je ve Španělsku druhý týden na cvičení Trident Juncture.

  Jde o největší cvičení NATO za 13 let - 36 tisíc vojáků , 230 různých vojenských jednotek, 140 letounů a 60 plavidel.

  Manévry se odehrávají ve Španělsku, Portugalsku a Itálii. Námořní operace ve Středomoří a v Atlantickém oceánu.

  Cvičení má otestovat Síly rychlé reakce. Aliance chce zároveň vyslat vzkaz Rusku, že je připravena bránit své členy i další země v případě ohrožení.

  Za letu se srazil se supem. Opeřenec, který má rozpětí křídel až tři metry a váží běžně okolo deseti kilogramů, se v této oblasti vyskytuje ve velkých počtech. Při srážce byl zasažen okraj křídla.

  „Srážka, které pilot nemohl nijak zabránit, nastala ve chvíli, kdy po ukončení střeleb prováděl bezpečnostní kontrolu systémů,“ uvedl velitel české jednotky na cvičení Denis Dúbravčík.

  Podle něj ale pilot projevil výjimečnou rozvahu a zasloužil se tím o záchranu letounu. S letounem se mu podařilo nakonec bezpečně přistát. „Otřes letounu při nárazu byl dost silný a zcela nečekaný,“ řekl po přistání pilot, jehož jméno jednotka nezveřejnila.

  Poškození po střetu bylo podle něj značné, nemělo však naštěstí vliv na ovládání letounu. „Proto jsem se rozhodl pokračovat v letu. Nejtěžší rozhodnutí přišlo před přistáním, kdy se chování takto poškozeného stroje může rychle změnit. Připravený k okamžité katapultáži jsem se nakonec rozhodl přistát. A podařilo se to,“ dodal.

  Na letišti v Zaragoze byl už v tu chvíli vyhlášen poplach pro letištní hasiče a záchranáře. „Tak závažné poškození letounu L-159 v historii jeho provozu zatím nepamatujeme,“ popsal nehodu Dúbravčík.

  Letoun se vrátí domů po zemi

  Podle hlavního inženýra Jana Š. přitom stačilo, kdyby bylo křídlo letounu poškozeno zhruba o metr blíže trupu a přistání i další let by byl patrně zcela vyloučen. Pilot by se v takovém případě musel katapultovat.

  Fotografie

  Letoun L-159 se po srážce se supem do cvičení NATO ve Španělsku už nezapojí
  Letecká střelnice Bardenas, kde došlo ke srážce letounu L-159 se supem
  Letouny L-159 českých vzdušných sil na cvičení Trident Juncture ve Španělsku
  Letouny L-159 českých vzdušných sil na cvičení Trident Juncture ve Španělsku

  „Lze tedy hovořit o velkém štěstí, těžko jinak popsat nepředvídatelnou srážku s cizím objektem dané velikosti v rychlosti okolo 600 kilometrů za hodinu, kterou nelze ovlivnit,“ dodal velitel inženýrské letecké služby.

  Letoun je nyní v péči pozemního technického personálu, který jej připravuje na pozemní transport do České republiky. Na mateřské základně v Čáslavi se poté rozhodne o dalším postupu, jak letoun znovu uvést do provozuschopného stavu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media