natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Smečka se rozrostla, ohlásila armáda příjezd dalších dvou tanků Leopard

  27. dubna 2023  10:18
  Na základnu u Přáslavic dorazily v noci na čtvrtek další dva tanky Leopard 2A4, které česká armáda dostala darem z Německa za dodávky těžké vojenské techniky na Ukrajinu. Zbylých 11 mají vojáci dostat do konce roku. První z tanků už před měsíce prošel vojskovými zkouškami, nasazení nových kusů do výcviku tak nic nebrání.  

  Příjezd dalších dvou darovaných tanků Leopard do Přáslavic (27. dubna 2023) | foto: Armáda ČR

  „Jak vojáci rádi a zcela pravdivě říkají: bez těžké brigády není armády. Proto mám těžkou brigádu od začátku mezi svými prioritami. Podpis smlouvy na pásová bojová vozidla pěchoty CV90 se blíží a spolu s dalšími kusy tanků Leopard jde o jasný posun směrem k armádě vybavené moderní západní technikou a ne zastaralým šrotem ruské provenience,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

  Leopard prošel zkrácenými vojskovými zkouškami, armáda čeká na další kusy

  Armáda převzala první z tanků Leopard 2A4 loni v prosinci. Před měsícem tank prošel vojákovými zkouškami. Celkem získá Česká armáda 14 tanků Leopard 2A4 a vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büffel darem od Německa za dodávky těžké vojenské techniky na Ukrajinu. Hodnota daru činí necelé 4 miliardy korun.

  Starší, ale plně funkční stroje, původně využívaly švýcarská a německá armáda. Zbývající tanky dostanou vojáci postupně do konce letošního roku. Vyprošťovací vozidlo na vylepšeném podvozku Leopard 2 bude připraveno do poloviny roku 2024.

  Součástí dodávky je kromě tanků počáteční balík náhradních dílů, munice a tříletá servisní podpora ze strany dodavatele, jež zahrnuje i výcvik českých vojáků. V německém Munsteru už prošly výcvikem dvě osmičlenné skupiny českých tankistů.

  Armáda avizovala, že po nynější dodávce dalších dvou tanků začne výcvik na nové tanky přímo v přáslavické posádce. Zajišťovat ho bude mobilní výcvikový týmu německé armády. Součástí bude výcvik v obsluze tanku s důrazem na střeleckou část a bojové použití tanku Leopard 2A4. Souběžně bude probíhat také příprava instruktorů.

  Tanky Leopard podle ministerstvo obrany představují také výrazné posílení kompatibility v rámci NATO. Ve výzbroje je totiž mají i nejbližší sousedé, třeba Polsko a Maďarsko.

  Ministerstvo obrany před časem předeslalo, že kromě daru bude s Německem jednat o možném nákupu dalších až 50 nejmodernějších tanků Leopard verze 2A7+, které by armáda mohla dostat v příštích letech.

  V současnosti obrana pracuje na projektové studii, která se týká budoucího nákupu nových tanků. Nabízí se varianta, že si Česko pořídí tanky Leopard nejmodernější verze z Německa, ale za úvahu podle ministryně Černochové stojí i pořízení strojů „nových hráčů“ z mimoevropských zemí, zejména Jižní Koreje. Jihokorejské tanky K2 Black Panther pořizuje například sousední Polsko.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media