natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Italský výrobce chce zastavit nákup amerických vrtulníků pro českou armádu

  20. února 2020  12:42
  Italský výrobce vrtulníků Leonardo žádá u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby zakázal plnění smlouvy mezi českým ministerstvem obrany a americkou firmou Bell na dodávky tuctu bojových vrtulníků za 15 miliard korun. Ministerstvo už poslalo na vrtulníky první splátku a vyjednává o výcviku pilotů a personálu.  
  Agusta/Westland AW-139M na Dnech NATO v Ostravě. Vrtulník je jedním z možných kandidátů pro české vzdušné síly. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Jde o druhý podobný návrh italského výrobce, který se o zakázku na dodávky dvanácti vrtulníků pro armádu ucházel se strojem AW-139M. Loni v prosinci na ÚOHS podal podnět, aby úřad zakázku prošetřil. Správní řízení však bylo kvůli podání podnětu až po podpisu smlouvy s Američany zastaveno a italský výrobce proti tomu nepodal rozklad.

  Podle návrhu, který citoval deník Právo, si Leonardo stěžuje, že ministerstvo obrany podepsalo s firmou Bell smlouvu v době, kdy ještě běžela doba na vypořádání námitek a kdy zákon smlouvu zakazuje podepsat. Ministerstvo obrany zatím záležitost nijak nekomentovalo.

  Celkem tucet nových vrtulníků - 8 víceúčelových strojů UH-1Y Venom a 4 bitevní AH-1Z Viper má americký výrobce Bell dodat za 15 miliard korun v roce 2023. Smlouvu obrana podepsala v prosinci. Italský výrobce chtěl za 12 svých vrtulníků 646 milionů korun. Podle obrany však stroj nesplňoval jeden ze základních požadavků armády, která požadovala v boji prověřený vrtulník.

  „Chceme vrtulníky s certifikovanou výzbrojí a formou vláda-vláda. Takovou nabídku nedal nikdo jiný, pouze Spojené státy,“ konstatoval už dříve Metnar. Obrana proto zvolila americké stroje. Podle Metnara už obrana poslala počátkem roku do USA první splátku ve výši 900 milionů korun a armáda s Američany intenzivně jedná o výcviku pilotů a personálu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media