natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Čeští kyberstrážci na špičce. Skončili třetí na největším cvičení světa

  16. dubna 2021  13:07
  Národní tým českých expertů skončil na třetím místě v největším kybercvičení světa Locked Shield 2021, které v pátek skončilo v estonském Tallinu. Lepší z 22 týmů z celého světa byli jen kyberstrážci ze Švédska a Finska.  

  Cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields 2017 v Estonsku | foto: CCD COE

  „Chtěl bych hlavně všem poděkovat za obrovské nasazení, které vyústilo v naše špičkové umístění,“ řekl šéf Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Karel Řehka (NÚKIB).

  Co do účasti i rozsahu patří cvičení Locked Shield tradičně mezi největší na světě. Každoročně ho pořádá centrum výjimečnosti NATO zaměřené na kyberobranu v estonském Tallinu (CCDCOE - NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence).

  Národní tým České republiky tvoří pravidelně zástupci státních složek, soukromého sektoru i akademické sféry. Cvičení je zaměřeno na ochranu civilních i armádních IT systémů a systémů kritické infrastruktury.

  Předností jen nejen rozsah, ale především jeho komplexnost. Stejně jako v minulých letech simulovalo reálné kybernetické útoky. Takzvaný „červený tým“ útočil na systémy a sítě „modrých“ soutěžních týmů, složených z expertů, kteří v reálném světě IT systémy každodenně chrání.

  Dominantně jde tedy o technické cvičení, kdy proti sobě stojí týmy z jednotlivých zúčastněných zemí. Cílem je ochránit svěřenou infrastrukturu.

  „Díky Locked Shields jsme si zkusili nejen spolupráci našich technických expertů napříč různými organizacemi, ale také se v jedné místnosti sešli špičky jednotlivých institucí, které by takovouto situaci řešili i v realitě,“ konstatoval Řehka.

  Útoky na elektrárny, dezinformace i právo

  Přesné scénáře jsou sice tajné, nicméně v minulých letech se týkaly fiktivní země „Berylie“, která během voleb čelila masivním koordinovaným útoků hackerů na civilní i vojenskou infrastrukturu. 

  Obránci tehdy měli za úkol udržet v chodu takřka 4 tisíce virtualizovaných systémů a hackeři pak během několik dní cvičení podnikli přes 2 500 útoků na klíčové energetické a komunikační systémy, na kterých závisí celý moderní životní styl. Účastníci tak museli bránit například elektrárnu nebo čističku vody před kybernetickými útoky, které měly za cíl vyřadit tato zařízení z provozu.

  „Gratulujeme týmům, jejichž strategie se ukázala jako nejlepší. Avšak každý zúčastněný tým je vítězem v řešení bezkonkurenčně komplexních kybernetických výzev cvičení,“ řekl vedoucí kybernetických cvičení centra Carry Kangur.

  Locked Shields

  Centrum výjimečnosti pro kyberobranu NATO (NATO CCD COE) v estonském Tallinnu pořádá cvičení pravidelně od roku 2010.

  Jde akreditované výzkumné a tréninkové centrum Aliance, které poskytuje vzdělávací služby, konzultace, předává zkušenosti a provádí výzkum a vývoj v oblasti kybernetické bezpečnosti.

  V současné době jsou členy Belgie, Británie, Česká republika, Estonsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Slovensko, Španělsko, Turecko a USA.

  Z nečlenských států NATO jsou partnery Finsko, Rakousko a Švédsko.

  Mimo technickou část se ale během cvičení řeší také právní, komunikační a analytický rozměr kybernetických útoků. Jednotlivé týmy proto musí řešit otázky mezinárodního práva, analyzovat mediální prostředí v oblasti a detekovat dezinformace a všechny podstatné aspekty analyzovat a předat k rozhodnutí strategickému týmu.

  Důležitá je proto i schopnost reportingu o incidentech a forenzní analýza škodlivých kódů. Všechny tyto součásti cvičení se následně potkají u strategických týmů jednotlivých zemí, které řeší zadanou problematiku na strategické úrovni.

  „Naším cílem je poskytnout zúčastněným expertům realistickou zkušenost s rolí doslova frontového obránce jejich země v případě rozsáhlého kybernetického útoku,“ konstatoval šéf spojeneckého kybercentra Jaak Tarien.

  Čeští experti se cvičení Locked Shields účastní opakovaně. Dlouhodobě patří mezi absolutní špičku. V roce 2017 český tým cvičení vyhrál, o rok později obsadil třetí místo a v roce 2019 druhé místo. Loni se cvičení kvůli pandemii koronaviru nekonalo.

  „Skutečnost, že se naše technické týmy opakovaně umísťují na předních příčkách a pozitivně jsme hodnoceni i v netechnických disciplínách, svědčí o tom, že naši experti patří ke světové špičce a Česká republika má v této oblasti co nabídnout,“ dodal Řehka.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media