Nového šéfa pro kyberbezpečnost vybere sedmičlenná komise do dubna

7. ledna 2020  7:54
Nového ředitele Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) vybere sedmičlenná komise nejpozději do 1. dubna. Rozhodla o tom vláda. Kabinet zároveň doplnil členy komise. Bývalého šéfa NÚKIB Dušana Navrátila odvolal kabinet v prosinci kvůli nedostatečným manažerským a komunikačním schopnostem.  
Kybernetické cvičení Locked Shield 2019 v Estonsku | foto: CCDCOE

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl mít nový ředitel NÚKIB minimálně pětiletou praxi v řídící funkci v poslední době a také bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné. Později pak bude muset projít prověrkou na stupeň přísně tajné a předložit krátkodobou i dlouhodobou koncepci dalšího fungování kybernetického úřadu.

Zájemci podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) mohou podávat přihlášky do konce února. Z nich bude vybírat sedmičlenná komise v transparentním výběrovém řízení. Nového ředitele chce mít vláda nejpozději od 1. dubna 2020.

Členy výběrové komise budou ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl, první náměstek ministra vnitra pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání Jiří Nováček, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla a také dva zástupci opozice, které kabinet v pondělí potvrdil - poslankyně ODS Jana Černochová a člen Pirátské strany Patrick Zandl.

Uchazeč o funkci po odvolaném Dušanu Navrátilovi musí přitom splnit přísné podmínky. Musí být trestně bezúhonný, doložit negativní lustrační osvědčení (pokud se narodil před 1. prosincem 1971) a v posledních 15 letech působit nejméně pět let v řídicí funkci, z toho alespoň jeden rok ve vyšší manažerské pozici.

Vláda o odvolání Navrátila rozhodla v polovině prosince. Babiš krok zdůvodnil jeho nízkou odborností a nedostatečnými manažerskými a komunikačními schopnostmi. NÚKIB do jmenování nového ředitele vede statutární náměstek Jaroslav Šmíd.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.