natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Kurz přežití: novináři snášeli výslechy i mučení

  22. května 2006  15:07
  Ozbrojenci drží dvacítku unesených novinářů a humanitárních pracovníků v malém domku. Tvrdé výslechy provází mučení a psychický teror. S pouty na rukou a šátky přes oči zajatci netuší, co je čeká, i když jde jen o hru. Ve Vyškově takto vrcholí speciální kurz přežití.  

  "Proč máš uniformu? Kdo tě poslal? Co děláš v naší zemi?" křičí jeden z únosců spoutanému zajatci přímo do obličeje, když skupina jeho ozbrojenců přepadne za rachotu samopalů nákladní automobil s dvaceti novináři a humanitárními pracovníky.

  Ti se ve Vyškově účastní speciálního kurzu přežití, který armáda každoročně pro reportéry a členy humanitárních organizací pořádá. Vše je tak autentické, jakoby novináři skutečně byli uneseni a museli snášet psychický i fyzický teror svých věznitelů.

  Devítidenní kurz vrcholí pobytem ve vojenském výcvikovém prostoru, kde účastníci plní pod dohledem instruktorů úkoly, aby si procvičili vědomosti, které vstřebali v průběhu předchozího výcviku.

  "Musí zvládnout například nouzové přistání vrtulníků na jejichž palubě byli přepravováni, budování přístřešků na přenocování a samozřejmě řadu přesunů podle mapy a azimutů mnohdy prostorem, který není zrovna nejbezpečnější," popisuje jednotlivé simulace podplukovník Petr Hanák, který výcvik připravil.

  Součástí je podle něj i zdolávání skal, překonávání vodních toků především přesuny simulovaným nepřátelským územím. "Vyzkoušeli si přesuny přes kontrolní stanoviště mírových sil, ale i polovojenských organizací, které v dané oblasti operují," přibližuje scénář závěrečného výcviku Hanák.

  Na vlastní kůži tak mají možnost zjistit, že ze zcela nevinného rozhovoru s 'místními' obyvateli mohou vzniknout smrtí hrozící konflikty včetně únosů..

  Tvrdé výslechy střídalo mučení a ponižování
  "Nevím! Nevím!" křičí s bolestí účastnice kurzu, kterou teroristé stejně jako její unesené kolegy drží spoutané v malém domku. Jejího kamaráda jeden z ozbrojenců nevybíravě bije obuškem. Když dívka stále opakuje to samé, přiškrtí ji obuškem a za řevu jí donutí vypovídat.

  Na obloze se v tu chvíli objeví tři vrtulníky, které na domek zaútočí. Mírové jednotky se dozvěděly, kde unesené drží a s pomocí obrněných vozidel a letectva za několik minut zajatce osvobodí. Kurz přežití tak pro unesené končí.

  "Byli jsme naprosto bezmocní. Moc jsme toho nenaspali, pořád na kolenou a s pouty na rukou. Když je máte i třičtvrtě hodiny, je to dost bolestivé," říká účastník kurzu Lukáš Voborský, který pracuje v humanitární organizaci. Ačkoli věděl, že přepady, bití a výslechy jsou jen součástí výcviku, v některých okamžicích mu bylo těžko.

  "Přepady byly hodně tvrdé. Fyzická bolest se nedá jen přejít. Prožili jsme výslechy, každá odpověď byla špatná a to je pak člověk doslova bitý. Sice ne brutálně, ale bolest tam byla," říká.

  Studentka vyšší odborné školy publicistiky Zuzana Kutáková je tou dívčinou, kterou jeden z ozbrojenců škrtil obuškem. "Nevěděla jsem, jestli to můj kamarád hraje nebo ne, když tak křičel," vypráví.

  Z původních dvaceti účastníků kurz dokončilo devatenáct, protože jeden musel v půlce ze zdravotních důvodů ukončit.

  "Až za několik dní jim začne docházet, čím prošli. Chtěl bych jim popřát, aby když se do nějaké krizové situace dostanou, dokázali co nejvíce získané vědomosti využít," konstatuje velitel Kurzu František Heideker.

  Fingovaný terorista číhá na automobil s novináři a humanitárními pracovníky. Ti se ve Vyškově účastní speciálního kurzu přežití, který armáda každoročně pořádá.

  Maskovaní ozbrojenci přepadli automobil s novináři. Přepady, výslechy a únosy byly součastí speciálního kurzu přežití.

  Ozbrojenec prohledává zajatého novináře.

  Ozbrojenci během kurzu zajímají novináře a humanitární pracovníky.

  Ozbrojenci během kurzu zajímají novináře a humanitární pracovníky.

  Novináři a humanitární pracovníci se ve Vyškově účastní speciálního kurzu přežití, který armáda každoročně pořádá. Součástí jsou i přepady a únosy.

  Únosci odvážejí účastníky kurzu na svou základnu.

  Vše je tak autentické, jakoby novináři skutečně byli uneseni a museli snášet psychický i fyzický teror svých věznitelů.

  Ozbrojenec hlídá budovu, kde jeho kolegové vězní unesené novináře. Devítidenní kurz vrcholí pobytem ve vojenském výcvikovém prostoru, kde účastníci plní pod dohledem instruktorů úkoly, aby si procvičili vědomosti, které vstřebali v průběhu předchozího výcviku.

  Vše je tak autentické, jakoby novináři skutečně byli uneseni a museli snášet psychický i fyzický teror svých věznitelů.

  Únosci vyslýchají zajaté novináře. Vše má punc skutečnosti včetně mučení.

  Únosci vyslýchají zajaté novináře. Vše má punc skutečnosti včetně mučení.

  Únosci vězní zajaté novináře. V poutech s šátky na očích účastní kurzu ani v nejmenším netuší, co je čeká.

  Únosci vězní zajaté novináře. V poutech s šátky na očích účastní kurzu ani v nejmenším netuší, co je čeká.

  Na obloze se objevují tři vrtulníky, které na domek zaútočí. Mírové jednotky se dozvěděly, kde unesené drží a s pomocí obrněných vozidel a letectva za několik minut zajatce osvobodí. Kurz přežití tak pro unesené končí.

  Na obloze se objevují tři vrtulníky, které na domek zaútočí. Mírové jednotky se dozvěděly, kde unesené drží a s pomocí obrněných vozidel a letectva za několik minut zajatce osvobodí. Kurz přežití tak pro unesené končí.

  Mírové jednotky se dozvěděly, kde unesené drží a s pomocí obrněných vozidel a letectva za několik minut zajatce osvobodí. Kurz přežití tak pro unesené končí.

  Maskovaní ozbrojenci přepadli s pomocí výbušnin automobil s novináři.

  inc. pb natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media