natoaktual.cz

Kulhánek. Ten, který po Krymu dojednal deklaraci o zajištění obrany Česka

21. dubna 2021  8:07
České diplomacie se ujme Jakub Kulhánek. Podle kritiků nevýrazný a možné bezpečnostní riziko kvůli dřívější práci pro čínskou státní společnost. Potřebuje ostřejší lokty, shodují se experti, ale zkušenosti má. Když na Krymu pobíhali neoznačení ruští vojáci, dojednával historickou deklaraci parlamentních stran o zajištění obrany Česka.  

Jakub Kulhánek | foto: Ministerstvo vnitra ČR

Sedmatřicetiletý Kulhánek se má ve středu ujmout vedení ministerstva zahraničí. Do čela české diplomacie ho nominovalo vedení ČSSD. Patří k dlouholetým dlouholetým spolupracovníkům špiček strany, radil vicepremiérovi Janu Hamáčkovi i expremiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

„Zkušenosti určitě má. Nebude to mít jednoduché. Česká zahraniční politika rozhodně není v nejlepší kondici a doba je a bude turbulentní,“ uvedl diplomat, bezpečnostní analytik a prorektor soukromé vysoké školy CEVRO Institut Tomáš Pojar.

Kulhánek podle něj musí počítat s tím, že jeho mandát bude vnímán jako časově omezený, navíc v době předvolebního napětí. „O to víc se bude muset snažit hledat konsenzus napříč českými institucemi i politickým spektrem včetně státotvorné opozice,“ dodal.

To už ostatně Kulhánek prokázal. Když neoznačení ruští vojáci obsadili v roce 2014 ukrajinský Krym, byl jedním ze tří hlavních vyjednavačů zcela bezprecedentní dohody všech parlamentních stran k zajištění obrany České republiky.

Historickou deklaraci tehdy předsedové šesti politických stran kromě komunistů podepsali 12. března 2014 u příležitosti 15. výročí vstupu ČR do NATO. Na jejím základě se pak vládní koalice zavázala spojencům zvyšovat výdaje na obranu.

„Pro někoho není příliš výrazný, spíše hledá konsenzus než jedná v konfliktu. Ale je to slušný a tichý člověk a o to více pracovitý. Dokáže o věcech přemýšlet a dotahovat je do konce. Nástup bude obtížný a bude potřebovat ostré lokty, aby svedl bojovat za zájmy ČR,“ konstatoval bezpečnostní expert a někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, který s Kulhánkem právě deklaraci napříč politickým spektrem dojednával.

Připomněl, že má bohaté zkušenosti z pozic náměstka na ministerstvech vnitra, obrany i zahraničí. Skutečnost, že Kulhánek v minulosti také působil jako externí spolupracovník čínské státní společnosti CEFC Europe, nepředstavuje podle Šedivého problém.

Vicepremiér Hamáček opakovaně potvrdil, že má bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. „Nevidím důvod k tomu, aby byl šmahem označován za někoho, kdo prosazuje čínské zájmy,“ podotkl Šedivý.

Vrátit primární principy české diplomacie

Někdejší diplomat a náměstek ministra obrany Daniel Koštoval připomněl, že Kulhánek je dlouholetým členem užší české bezpečnostní komunity.
„I přes členství v ČSSD jsme se shodovali na strategické důležitosti transatlantické vazby, aliančním zajištění obrany a potřebě do bezpečnosti a obrany důsledně investovat,“ konstatoval.

Souhlasí s tím, že to v čele diplomacie nebude mít Kulhánek jednoduché. V následujících několika měsících i navzdory vnitropolitickým tlakům by se měl pokusit vrátit do popředí primární platné principy české zahraniční a bezpečnostní politiky. A to v situaci, kdy nejen Česko, ale i Aliance a Evropská unie čelí zásadním bezpečnostním výzvám ze strany Ruska i dalších aktérů.

„Jako člen vlády bude mít jinou odpovědnost, než dříve. Za resort zahraničí by měl mít vlastní tvář a stát pevně na svých nohou, aby když přijde na věc, rezolutně hájil Ústavu ČR a zájmy České republiky,“ řekl Koštoval.

Kulhánek byl během služby v diplomacii mimo jiné členem delegace, která v létě 2015 jednala v Libanonu o osudu pětice Čechů tam unesených v souvislosti s kauzou obchodníka se zbraněmi Alího Fajáda. Studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově, získal magisterský titul na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu.

Mezi lety 2008 a 2011 byl analytikem nevládní Asociace pro mezinárodní otázky, od června 2013 do března 2015 byl členem správní rady. Jako analytik se věnoval postsovětskému regionu, zabýval se například vztahem Ruska s NATO a EU nebo vztahům Moskvy k jednotlivým postsovětským státům.

inc natoaktual.cz
zpět na článek