natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Krvavá afghánská bilance: jeden mrtvý spojenec za každé dva povstalce

  3. ledna 2011  13:44
  Válka v Afghánistánu trvá už desátý rok. Ten uplynulý byl přitom nejkrvavější od americké invaze do země a svržení vlády Talibanu v roce 2001. Na jedné straně 5 225 mrtvých povstalců. Na straně druhé 711 padlých zahraničních vojáků, 1 292 afghánských policistů a 821 příslušníků afghánské národní armády.  
  Afghánská vláda zveřejnila údaje o rostoucím násilí v zemi v uplynulém roce. Čísla hovoří jasně - rok 2010 byl nejkrvavějším od pádu Talibanu v roce 2001. A to i přesto, že v zemi působí 150 tisíc zahraničních vojáků.

  Afghánské ministerstvo vnitra loni zaregistrovalo celkem 6 716 bezpečnostních incidentů. Od povstalecké palby ručními zbraněmi, přes výbuchy nastražených bomb a sebevražedné atentáty až po raketové útoky. Povstalci loni stále častěji útočili na spojence i vládní oddíly i v dříve relativně klidných provinciích na severu a západě země. (Jak útočí Taliban? Povstalci hledají úkryty v mešitách)

  Afghánské síly se rozplynou, až půjde do tuhého
  Rozhovor s předním expertem Rodem Thorntonem z Nottinghamské univerzity

  Podle údajů ministerstva vnitra, které informace o incidentech eviduje, bylo loni zabito 5 225 povstalců Talibanu a dalších militantních skupin. Dalších 949 jich bylo zraněno.

  Na straně druhé přišlo během uplynulých dvanácti měsíců při střetech s povstalci nebo v bojových operacích o život 1 292 afghánských policistů a 821 příslušníků afghánské národní armády.

  Nejtěžší ztráty pro spojence
  Nejtěžší ztráty za více jak devět let trvající boje utrpěly i mezinárodní jednotky. V Afghánistánu loni padlo 711 zahraničních vojáků, dvě třetiny tvoří Američané. Pro srovnání, v roce 2009 padlo v Afghánistánu 521 zahraničních vojáků.

  Podle velení mezinárodních sil ISAF za vyššími ztrátami stojí vyšší počet zahraničních vojáků v zemi a také více bojových operací proti povstalcům. "Zřejmě je to nezbytný krok, nezbytná fáze v celkové strategii," citovala agentura Reuters mluvčího mezinárodních sil, generála Josefa Blotze.

  Tragický byl uplynulý rok i pro civilisty. Počet civilních obětí bojů v Afghánistánu loni podle zprávy OSN vzrostl o pětinu. Od ledna do konce října přišlo o život 2 412 lidí a zraněno bylo 3 803 civilistů. Tři čtvrtiny mrtvých nebo zraněných civilistů mají podle OSN na svědomí povstalci.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media