natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Musíme zabránit šíření nákazy, apeluje na vojáky náčelník generálního štábu

  18. března 2020  13:15
  Vojáci musí striktně dodržovat všechna nařízení a doporučení k omezení šíření nákazy novým koronavirem. „Berte tuto situaci vážně. Chráníte tak sebe, své spolubojovníky, své rodiny, nás všechny,“ vyzval v dopise náčelník generálního štábu Aleš Opata. Kvůli nouzovému stavu armáda ve středu zastavila plánovaný výcvik i kurzy příslušníků Aktivní zálohy.  

  Vojáci pomáhají policistům na hraničních přechodech | foto: AČR

  Podle Opaty velení armády situaci nepřetržitě sleduje. „Poslední vývoj hodnotím jako závažný,“ uvedl. Apeluje přitom na vojáky, aby striktně dodržovali všechna nařízení a doporučení k zamezení šíření nákazy a situaci nepodceňovali. Velitelé na všech úrovních to mají podle něj důsledně vyžadovat.

  „Armáda musí zůstat funkční a bojeschopná! Musíme být připraveni pomáhat i dál. Prioritou je teď dlouhodobá odolnost,“ napsal Opata. Vojáci společně s policií střeží hranice, rozvážejí zdravotnické prostředky, odebírají vzorky a letectvo dováží zdravotnický materiál ze zahraničí.

  Aby se nákaza nešířila i mezi vojáky, upozornil Opata především na zvýšená kolektivní a osobní hygienická opatření, zachovávání minimálních doporučených odstupů mezi osobami a nošení roušek. „Noste improvizované roušky do doby, než budeme vybaveni potřebným materiálem,“ řekl s tím, že je potřeba chápat, že první v pořadí v dodávkách ochranných pomůcek jsou nemocnice, zdravotnický personál a starší lidé.

  „Mají absolutní přednost. Bez zdravotníků a lékařů žádnou nákazu neporazíme. My jsme trénovaní, abychom to vydrželi,“ dodal.

  Výcvik se ruší, vláda může povolat záložníky

  Kvůli omezení šíření nákazy armáda ve středu pozastavila do odvolání plánovaný výcvik a kurzy příslušníků Aktivní zálohy, které měly proběhnout v březnu a dubnu. Kurz základní přípravy příslušníků Aktivní zálohy plánovaný od 11. května do 19. června se zatím neruší.

  „Běžný výcvik a příprava profesionálních vojáků do zahraničních operací dále pokračuje za zvýšeních hygienických opatření. Mezinárodní cvičení a kurzy se dokončují, další jsou však do odvolání zrušeny,“ informovala mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

  Zacvičte si s výsadkáři. Vojáci připravují video pro každý den

  Ředitelé Krajských vojenských velitelství podle ní ověřují, kteří příslušníci Aktivní zálohy by mohli být v případě potřeby povoláni do operačního nasazení. Od záložáků zjišťují informace, zda by jejich nasazení neohrozilo jejich zaměstnavatele nebo zda nejsou z preventivních důvodů v karanténě. O jejich nasazení by rozhodovala vláda.

  „Momentálně zjišťujeme dostupnost našich příslušníků Aktivní zálohy, abychom v případě toho, že je povoláme, nezpůsobovali komplikace například u složek integrovaného záchranného systému nebo malých podniků,“ podotkl generál Jaromír Alan, ředitel sekce plánování schopností ministerstva obrany.

  V souvislosti s vyhlášenou karanténou na celém území České republiky se však o operačním nasazení záložáků podle něj zatím neuvažuje. V případě další eskalace situace by záložníci plnili úkoly armády, která nyní posiluje Policii ČR.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media