natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Pentagon zakázal cesty z Evropy, v karanténě jsou mariňáci i generál

  10. března 2020  16:09
  Pentagon kvůli šíření nákazy novým koronavirem zakázal americkým vojákům ze základen v Itálii cesty kvůli převelení nebo na kurzy do USA. U vojáků v Evropě eviduje zatím jeden případ onemocnění COVID-19. V karanténě ale skončily dvě desítky mariňáků na cvičení v Norsku a velitel amerických pozemních sil v Evropě Christopher Cavoli.  

  Americká námořní pěchota na cvičení Cold Response v Norsku | foto: DVIDS

  V karanténní izolaci je od minulého týdne 23 příslušníků americké námořní pěchoty, kteří jsou na cvičení Cold Response v Norsku. Dostali se zřejmě do kontaktu z norským kolegou, který byl pozitivně testován na nový koronavirus.

  Na cvičení v Norsku, které potrvá do 18. března, je přitom dohromady 1 500 amerických vojáků a dalších 13 tisíc z dalších spojeneckých zemí.

  FOTOGRAFIE

  Americká námořní pěchota na cvičení Cold Response v Norsku
  Americká námořní pěchota na cvičení Cold Response v Norsku
  Americká námořní pěchota na cvičení Cold Response v Norsku
  Americká námořní pěchota na cvičení Cold Response v Norsku

  Mariňáci procházeli výcvikem ve výcvikovém středisku Skjold v regionu Troms. „Nevykazovali žádné známky onemocnění a byli izolováni z preventivních důvodů,“ uvedlo v prohlášení velení americké námořní pěchoty.

  Od rozšíření nového koronaviru po celém světě eviduje Pentagon u vojáků nasazených v zámoří zatím jen pár případů, u kterých se nákaza potvrdila. Jde o 7 osob u jednotek v Jižní Koreji a jeden potvrzený případ u příslušníka amerického námořnictva, sloužícího v italské Neapoli.

  V Evropě se však počet pozitivních případů může rychle zvýšit. U 31. stíhacího křídla amerického letectva na letecké základně v italském Avianu je v izolaci 134 lidí s příznaky typickými pro nakažení koronavirem.

  V domácí preventivní karanténě je od víkendu také velitel amerických pozemních sil v Evropě generál Christopher Cavoli kvůli podezření, že mohl být spolu s několika spolupracovníky vystaven koronaviru během konference v německém Wiesbadenu, kde velitelství sídlí.

  Podle Pentagonu pracuje z domu. „Z opatrnosti a preventivních důvodů je spolu s dalšími potenciálně zasaženými v domácí karanténě a pracuje na dálku,“ uvedl náměstek ministra obrany Ryan McCarthy.

  Inkriminovaná konference se týkala chystaného masivního vojenského cvičení Defender Europe 20, při kterém chtějí USA do Evropy vyslat na 20 tisíc vojáků. Schůzky se účastnilo 24 vysokých důstojníků ze zemí NATO včetně českého zástupce.

  Americké ministerstvo obrany z preventivních důvodů kvůli zabránění šíření koronaviru zakázalo americkým vojákům sloužícím v Itálii a jejich rodinným příslušníkům cestovat do USA. Opatření se týká zhruba 180 vojáků, kteří měli být z různých důvodů převeleni nebo absolvovat v USA kurzy či školení.

  „S okamžitou platností musí všichni vojáci a rodinní příslušníci z příkazem na odcestování z Itálie odložit cesty o 60 dní nebo do dalšího oznámení,“ uvedl v sobotu velitel základny amerických sil v italské Vicenze Dan Vogel.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media