natoaktual.cz

Američané se budou přes Česko vracet ze cvičení. Konvoje projedou v noci

10. června 2021  12:30
Američtí vojáci se budou od neděle 13. června v několika konvojích znovu přesouvat přes Českou republiku. Budou se vracet ze cvičení Sabre Guardian v Maďarsku na domovskou základnu v bavorském Vilsecku. Přesuny mají opět probíhat hlavně v nočních hodinách, uvedlo americké velitelství.  

Konvoj americké armády ve Staré Boleslavi | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

“Ve dnech 13. až 17. června jsou naplánovány přesuny vojenské techniky a vojáků 2. jízdního pluku americké armády přes celou Českou republiku,” potvrdilo velitelství amerických pozemních sil v Evropě.

Zhruba 600 amerických vojáků se 190 vozidly včetně obrněnců Stryker se bude vracet z aliančního cvičení Sabre Guardian v Maďarsku. Přes Česko se budou vojáci přesunovat postupně v několika samostatných konvojích podobně jako v květnu, když na cvičení mířili.

Kapitán Amerika a hrdinové Marvelu? Ne, ale schopnosti máme, říkají vojáci

Jednotlivé konvoje mají čítat maximálně 70 vozidel a přes Česko se budou pohybovat především v nočních hodinách, aby minimálně omezovaly běžný provoz. Lze předpokládat, že trasa bude podobná jako v květnu, jen obráceně.

Tedy, že američtí vojáci pojedou od hraničního přechodu v Břeclavi po dálnici D2 do Brna, pak po D1 a silnici I/38 do Rančířova u Jihlavy, kde budou mít zastávku, následně po D1 až na Pražský okruh a po dálnici D5 se zastávkou v Ostrově u Stříbra na hraniční přechod Rozvadov.

“Z bezpečnostních důvodů nemůžeme poskytnout přesné trasy a počty vozidel. Všechny přesuny jsou schváleny, koordinovány a podporovány všemi příslušnými orgány hostitelské země,” uvedlo americké velitelství.

Všechny skupiny konvojů má opět doprovázet Vojenská policie v součinnosti s Policií ČR.

Inc natoaktual.cz
zpět na článek