natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vyslání vojáků do Pobaltí provázela politická přestřelka s komunisty

  12. července 2017  20:17
  Poslanecká sněmovna celkem pohodlně schválila vyslání českých vojáků do Pobaltí. Až 290 vojáků má příští rok působit ve vícenárodních praporech NATO rozmístěných v Litvě a Lotyšsku k odstrašení Ruska. Schvalování se ale změnilo v ostrou politickou přestřelku s komunistickými poslanci, kteří byli proti.  

  Vojáci 4. brigády rychlého nasazení | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Česko se tak stane součástí mnohonárodních bojových uskupení členských států NATO rozmístěných v pobaltských republikách a v Polsku v rámci takzvané alianční předsunuté přítomnosti (eFP – enhanced Forward Presence).

  „Je to náš konkrétní příspěvek ke kolektivní obraně Aliance, na které je založena i naše vlastní bezpečnost. Demonstrujeme tím naši připravenost chránit suverenitu našich spojenců,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

  Rusko versus NATO. V šachové partii na Baltu má Moskva masivní přesilu

  Na vzniku a rozmístění čtyř vícenárodních praporů se loni dohodly členské země NATO kvůli posílení své schopnosti odstrašení. Důvodem je obava aliančních členů na takzvaném východním křídle z ruské politiky.

  V každé ze zmíněných zemí je rozmístěno zhruba 1 000 spojeneckých vojáků, kteří se budou po nějaké době střídat. Praporu v Estonsku velí Británie, v Litvě Německo, v Lotyšsku Kanada a v Polsku USA. Do praporů pak přispívají jednotlivé alianční země.

  Celkově by mělo být v Pobaltí nasazeno příští rok až 290 českých vojáků. Mechanizovaná rota, tedy 250 vojáků, má od května příštího roku operovat v sestavě německého bojového uskupení v Litvě. Minometná četa, tedy 40 vojáků, by mělo už od ledna působit v rámci kanadského bojového uskupení na území Lotyšska.

  Časový mandát pro působení českých vojáků v Pobaltí je stanoven na období od 1. ledna 2018 do 31. ledna 2019. Náklady na vyslání a působení českých vojáků se odhadují na 362 milionů korun z rozpočtu ministerstva obrany.

  Rozmístění a složení vícenárodních praporů NATO v Pobaltí a Polsku v červnu 2017

  „Není třeba tady mluvit o významu Aliance a je naprosto jasné, že musíme svou schopnost v Alianci fungovat dokládat konkrétními činy. Tohle je jeden z nich,“ uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

  Pro vládní návrh připravený ministerstvem obrany se ve středu vyslovilo 119 ze 165 poslanců, proti hlasovalo 34 poslanců. Především komunisté, kteří vyslání vojáků ostře kritizovali. Projednávání vládního návrhu se tak ve sněmovně proměnilo v politickou přestřelku.

  KSČM: Bojujete minulé války

  „Dokud jsme vysílali vojáky do Mali, nebo do Afghánistánu, tak jsme mohli říct - no tak dobře, je to přece jenom kus světa, je to poměrně daleko. Ale teď se pohybujeme už ne v tisících kilometrech, ale rozhodně sotva ve stovkách. A vzhledem k tomu, jaké jsou bojové schopnosti dnešních armád, tak je to vzdálenost téměř v místě dotyku. Je to nesmírně nebezpečná záležitost,“ kritizoval Alexander Černý (KSČM).

  Za nesmyslné označil důvody, že největší hrozbou je Ruská federace a její mocenské ambice s hybridní kampaní, dezinformacemi a kyberútoky. „Vůbec nás hanba nefackuje, když připouštíme, že Ruská federace z rozhodnutí pravděpodobně toho největšího zloducha Putina dokáže ovlivnit volby ve spojených státech, ve Francii, pravděpodobně teď v Německu, už i my se obáváme, že ovlivní naše podzimní volby. Takže kdyby náhodou Komunistická strana Čech a Moravy v těch podzimních volbách uspěla, tak abyste předem věděli, kdo to zavinil,“ poznamenal.

  Jeho kolega Pavel Kováčik obvinil vládu a pravicovou opozici, že se snaží „bojovat minulé války“. „My se nechodíme radit na ruské, čínské ani na americké velvyslanectví,“ prohlásil.

  Pravice: Jste Putinova pátá kolona

  Podle Zbyňka Stanjury (ODS) by se názory komunistické strany daly shrnout do dvou vět: „My jsme proti Americe, my jsme proti NATO“. Komunisty obvinil z volání po starých pořádcích a po tom, aby „bezpečnost Evropy zajišťovalo Rusko s Čínou“.

  Bojové skupiny NATO v Pobaltí jsou kompletní, mají odradit Rusy

  Během vyostřené diskuze se stočila řeč i na ruskou anexi Krymu a vojenské akce na východě Ukrajiny. „Bohužel dostali jsme se do situace, že je třeba Rusku říct - tady je čára a přes tu nepojedete,“ uvedl poslanec František Laudát (TOP 09).

  Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek pak označil české komunisty za Putinovu pátou kolonu. „KSČM se v diskusi ve sněmovně už ani netají tím, že jsou pátou Putinovou kolonou. A nejsou osamoceni...“ řekl. Nejde podle něj o minulé války. „Právě proto, že se nechceme těch minulých válek dočkat, tak bojujeme i ty budoucí války, aby to, co občas připomínáme, se nevracelo,“ dodal.

  „Dnešní rétorika komunistů proti NATO a vyslání vojáků do Pobaltí potvrzují, že po volbách je čeho se bát - pokud je někdo pustí k vládě,“ prohlásil předseda ODS Petr Fiala.

  Podle Ivana Gabala (KDU-ČSL) platí, že jestliže se některý ze spojenců se cítí ohrožen, jsou ostatní povinni mu poskytnout podporu. „V době pekingské olympiády někdo zaútočil na Gruzii. V době sočské olympiády někdo zaútočil na Krym a pak na východní Ukrajinu. Na východní Ukrajině jezdí větší tanková ruská síla, než máme my svou vlastní. A někdo tam dokonce dokázal sestřelit i civilní letadlo s nevinnými cestujícími. Myslím si, že je dost důvodů, aby se naši spojenci v Pobaltí báli a je dost důvodů jim v tom strachu podporu poskytnout,“ řekl.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media