natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • USA poprvé vyslaly do Evropy všechny typy strategických bombardérů

    15. června 2017  11:56
    Doposud nevídanou sílu vyslaly americké vzdušné síly na alianční cvičení v Pobaltí. Poprvé v historii se v Evropě objevují současně všechny tři typy strategických bombardérů - B-52H Stratofortress, B-1B Lancer a B-2 Spirit. Rusko k americkým strojům nad Baltem dvakrát vyslalo pohotovostní stíhačku.  

    Ruská stíhačka Su-27 sleduje americký bombardér B-52H během cvičení BALTOPS | foto: USAF

    Základna v britské Fairfordu se stala na několik týdnů dočasným domovem pro 800 amerických letců - členů posádek a technického personálu osmi strategických bombardérů amerických vzdušných sil, které odsud startují na spojenecká cvičení „BALTOPS“ nad Baltské moře a „Sabre Strike“ v pobaltských republikách.

    Je to vůbec poprvé, co Pentagon do Evropy vyslal všechny tři typy svých strategických bombardérů - tři B-52H Stratofortress, tři B-1B Lancer a dva B-2 Spirit.

    Fotografie

    Americký bombardér B-52H doplňuje palivo za letu během cvičení BALTOPS
    Americký bombardér B-2 přistává na základně v britském Fairfordu
    Americký bombardér B-52H startuje na cvičení BALTOPS ze základny v britském...
    Příprava cvičných pum pro bombardéry B-52H na základně v britském Fairfordu

    Dosud nevídané nasazení těchto strojů do cvičných operací je podle amerických představitelů součástí opatření k odstrašení Ruska a ujištění evropských spojenců, že jsou USA připraveny je bránit. Všechny tři bombardovací platformy dosud v historii Pentagon nasadil jen jednou a to na tichomořském Guamu.

    Podle jednoho z velitelů amerických vzdušných sil v Evropě Richarda Clarka, i přes kritiku evropských spojenců ze strany amerického prezidenta DonaldaTrumpa kvůli výdajům na obranu, nedošlo z vojenského hlediska k žádným změnám. „Cvičení podtrhuje náš závazek vůči NATO a našim spojencům,“ uvedl jeden z velitelů amerických vzdušných sil v Evropě Richard Clark.

    Tři letouny B-52H jsou nasazeny ze základny Barksdale v Louisianě, tři stroje B-1B ze základny Ellsworth v Jižní Dakotě a dva bombardéry B-2 z Whitemanovy základny v Missouri.

    „Pro zajištění odstrašující mise jsou tyto tři typy letounů velmi viditelným a velmi hmatatelným důkazem - že stojíme bok po boku (se spojenci),“ prohlásil velitel 322. letecké expediční skupiny Jared Kennish.

    Cvičení BALTOPS pořádá NATO v Baltském moři pravidelně už od roku 1971. Letos se do něj zapojilo 4 tisíce vojáků, 50 plavidel a 50 letounů a vrtulníků ze 12 zemí NATO a partnerských zemí - Švédska a Finska.

    V roce 1993 přizvala Aliance k manévrům na Baltu i některé země bývalého východního bloku včetně Polska. Později i Rusko. Kvůli napjatým vztahů v důsledku anexe Krymu a konfliktu na východě Ukrajiny ale Moskva už třetí rok po sobě pozvánku nedostala. Loni v reakci na cvičení, především na zapojení Finska, Rusko varovalo, že přijme blíže nespecifikovaná opatření.

    Cvičné lety amerických bombardérů Rusko sleduje. Dvakrát už vyslalo nad neutrální vody pohotovostní stíhačku Su-27 ze své exklávy Kalinigradu. Nejprve 6. června k jednomu z bombardéru B-52 a pak 9. června k formaci čtyř bombardérů a létajícího tankeru. Podle generála Clarka jde o „standardní praxi“.

    V reakci na cvičení NATO ruské velení odstartovalo vlastní manévry takzvaného západního vojenského okruhu. Zapojují se do něj stíhací bombardéry Su-34 přesunuté do Kalinigradské oblasti, protivzdušná obrana i Baltská flotila.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media