natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Generál Kolář velí tisícovce vojáků v mezinárodní misi na Sinaji

  6. března 2023  6:29
  Další český důstojník velí mezinárodní vojenské misi. Generálmajor Pavel Kolář převzal v neděli velení mise MFO na Sinaji, která dohlíží na dodržování mírové smlouvy mezi Izraelem a Egyptem. Mezinárodní jednotky mají nyní přes 1 100 vojáků.  

  Brigádní generál Pavel Kolář | foto: Armáda ČR

  „Členové MFO, jste součástí světoznámé organizace, která už více než 40 let přispívá ke stabilitě tohoto regionu. Přijde den, kdy už této mise nebude zapotřebí a v tento den budeme slavit. Než se tak stane, budeme společně pokračovat v plnění úkolů,“ řekl Kolář během slavnostního převzetí velení na základně v egyptském Šarm aš-Šajchu.

  Pro českou armádu jde o další zkušenosti ve velení mezinárodních misí. Čeští vojáci už dvakrát veleli misi EU v v africkém Mali a v současnosti rovněž velí také mnohonárodnímu bojovému uskupení NATO na Slovensku.

  Mise MFO na Sinaji (Multinational Force and Observers) je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek izraelsko-egyptské mírové dohody z roku 1981. Nejsilnější kontingenty v misi mají USA, Kolumbie a Fidži. Operační základny jsou North Camp u El Gorah a South Camp v Šarm aš-Šajchu.

  Česká armáda se do MFO poprvé zapojila v roce 2009. Tým osmnácti českých vojáků sice nepatří k nejpočetnějším, ale letoun CASA českých vzdušných sil patří hlavní dopravním strojům mise.

  Kolář bude v pořadí čtrnáctým velitelem mise. Velí jednotkám o síle přes 1 100 vojáků a dohlíží rovněž na 800 místních a zahraničních civilních zaměstnanců mise.

  Před působením v Pozemních silách AČR na pozici zástupce velitele byl Kolář ředitelem Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany. Předtím prošel různými funkcemi u elitní 601. skupiny speciálních sil. Ze zahraničních operací byl nasazen v SFOR v Bosně a Hercegovině, zastupoval ČR jako starší národní představitel při velitelství U.S. Central Command v Tampě na Floridě a prošel operacemi Trvalá svoboda a ISAF v Afghánistánu.

  Kolář během prvních týdnů plánuje navštívit všechna důležitá místa a osoby jak v Izraeli, tak v Egyptě. Připravit chce plán chodu mise na dalších pět let. Podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky je MFO důležitá nejen při stabilizaci situace na Sinajském poloostrově, ale pro celý blízkovýchodní region. „Češi jsou v rámci mise vysoce hodnoceni, zejména naše letecká jednotka,“ upozornil.

  Náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec označil jmenování českého generála do čela mise důkaz vysoké profesionality české armády a schopností vojáků a vojákyň. „Práce, kterou v zahraničních operacích odvádějí, je spojenci dlouhodobě vysoce oceňovaná a ustavení generála Koláře do funkce je jasným důkazem, že jsme vnímáni jako spolehlivý partner,“ citoval Blažkovce web ministerstva obrany.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media