natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • OBRAZEM: Jako ve válečné zóně. Kapitol střeží tisíce gardistů

  14. ledna 2021  10:15
  Obrázky ze sídla amerického Kongresu připomínají v těchto dnech spíše válečnou zónu, jako při obsazování paláců iráckého diktátora Saddáma Husajna v roce 2003. Po útoku příznivců Donalda Trumpa z minulého týdne střeží oblast v srdci Washingtonu tisíce příslušníků Národní gardy.  

  Po útoku příznivců Donalda Trumpa střeží budovu Kapitolu ve Washingtonu a její okolí příslušníci Národní gardy. Mají poskytnout podporu federálním a místním úřadům pro zajištění bezpečnosti až do slavnostní inaugurace nově zvoleného prezidenta Joea Bidena, připravované na 20. ledna. | foto: U.S. Air National Guard, Matt Hecht

  Hlídkují v okolí Kapitolu, odpočívají a pospávají uvnitř. Oblast je od minulého týdne prakticky neprodyšně uzavřena.

  Povolaní gardisté mají poskytnout podporu federálním a místním úřadům pro zajištění bezpečnosti až do slavnostní inaugurace nově zvoleného prezidenta Joea Bidena 20. ledna.

  Za týden má na bezpečnost ve městě dohlížet celkem až 15 tisíc příslušníků Národní gardy. Hladký průběh inaugurace nastupujícího prezidenta nesmí nic narušit. Útok příznivců končícího prezidenta Donalda Trumpa z 6. ledna, kdy dav demonstrantů násilím vtrhl do budovy Kapitolu i kanceláří, ničil a kradl vybavení, úřady ani v nejmenším nepřipouští. Při incidentu zemřelo 5 lidí.

  FBI nicméně varuje před ozbrojenými protesty Trumpových nejvěrnějších po celé zemi. Objevují se také výzvy protrumpovských přívrženců k nepokojům po celé zemi v období od 17. ledna a k protestnímu pochodu ve Washingtonu přímo v den Bidenovy inaugurace.

  Ceremoniál se bude odehrávat na schodech Kapitolu. Součástí robustních bezpečnostních opatření budou kontrolní stanoviště, ploty a bezpečnostní rámy.

  Okolí Kapitolu je už nyní prakticky uzavřeno a stejně to bude i během ceremoniálu. Na ten se dostanou jen lidé s platnou vstupenkou. V minulých letech jich bylo k dispozici 200 tisíc, letos však kvůli pandemii a hygienickým opatřením počítají úřady jen s tisícovkou hostů.

  Už od pondělí Bílý dům vyhlásil na území hlavního města nouzový stav. Platit má do neděle 24. ledna, aby úřady mohly lépe zajistit bezpečnost a klid.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media