natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Kaddáfímu docházejí tanky, NATO cílí na velitelská centra

  6. května 2011  17:35
  Během prvních týdnů spojenecké letouny ničily desítky libyjských tanků denně. Nyní se podle operačních zpráv NATO z bojiště zdá, že jednotky Muammara Kaddáfího už postupně o těžkou techniku z velké většiny přišly a ze zbytku zřejmě velitelé nechtějí dělat snadné terče pro alianční nálety.  
  "Nejsem schopen přesně určit stupeň, na jaký jsme snížili vojenské kapacity Muammara Kaddáfího, rozhodně jsou ale nyní mnohem slabší než v době, kdy jsme svou operaci zahajovali," prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

  Operace NATO
  Od 31. března provedly letouny NATO nad Libyí celkem 5 361 misí, z toho 2 148 náletů na cíle. Ne vždy byl však cíl zasažen a zničen. Do náletů jsou započítány i akce, při kterých sice letouny zaměřily cíle, ale kvůli možnému ohrožení civilistů nemohly zaútočit.

  Na moři aktuálně dohlíží na zbrojní embargo vůči Libyi dvacítka válečných plavidel NATO, včetně dvou ponorek. Od vyhlášení embarga zkontrolovaly námořní síly 824 lodí plujících střeženou oblastí.

  Jak uvedl italský viceadmirál Rinaldo Veri z velitelství operace, NATO "rozložilo pozemní síly na frontách a nyní chce přerušit zásobovací trasy Kaddáfího jednotek".

  Údery se zaměřují hlavně na velitelská stanoviště, muniční sklady, bunkry a zásobovací trasy. Za uplynulý týden sice letouny NATO zničily v Libyi desítky vozidel, pěchotních obrněnců a další techniky Kaddáfího jednotek, jde ale většinou o lehčí techniku včetně transportérů a terénních automobilů s instalovanými kulomety či raketovými systémy.

  Těžké techniky v podobě děl a hlavně tanků je v seznamu zničených cílů poskrovnu. Jen v dubnu přitom Kaddáfího síly přišly prokazatelně zhruba o stovku tanků. Tabulkově měla libyjská armáda před začátkem konfliktu ve výzbroji dva tisíce tanků, z toho skutečně bojeschopných a nasaditelných bylo podle odhadů expertů 200 až 300 kusů.

  Libyjští rebelové žádají Západ o miliardy dolarů
  Kontaktní skupina vytvoří zvláštní fond

  "Kaddáfího vojenští velitelé nejsou hloupí. Už jim došlo, že tank na rovné nekonečné poušti je prakticky dokonalým cílem," konstatoval vojenský expert a publicista Lukáš Visingr. Letecké údery NATO tak podle něj přinutily Kaddáfího síly změnit taktiku. Začínají stále více operovat v malých skupinách v lehkých a rychlejších vozidlech. "Konflikt se mění v guerillový boj, který se může táhnout měsíce," předpokládá Visingr.

  Kaddáfí se pokusil zaminovat přístav
  "Jsme si vědomi toho, že se jednotky budou ukrývat a maskovat. Je stále obtížnější zjistit jejich přesné rozestavění," uvedl admirál Veri. Důkazem změny v záškodnický boj může být pokus Kaddáfího jednotek zaminovat přístav v Misurátě. Libyjská vláda tvrdí, že povstalci užívají přístav i pro dovoz zbraní a "teroristů" do Misuráty, čemuž chce zabránit. Otevřeně pohrozila, že bude útočit na lodě vezoucí humanitární pomoc.

  Alianční flotila, která dohlíží na zbrojní embargo, poté zadržela čtyři malá plavidla Kaddáfího sil, jejichž posádky do přístavních vod nastražily nejméně tři miny. Dvě z nich se podařilo zneškodnit, protože byly ukotveny ke dnu, poslední však plula volně. "Miny jsou malé a těžko odhalitelné. Mohou způsobit lodím přivážející humanitární pomoc vážné škody," konstatoval Veri. Alianční válečné lodě podle něj proto pečlivě pročesávají pobřežní vody, zda tam nejsou nastraženy další.

  Munice máme dost, vzkázalo NATO
  Právě město Misuráta na západě země je stále jedním z míst nejtvrdších střetů libyjských povstalců s Kaddáfího jednotkami. Alianční letouny tam denně útočí na pozice prorežimních sil. Podle aktivistů z Misuráty, zabily noční alianční nálety mnoho vojáků věrných Muammaru Kaddáfímu. Prorežimní síly ale zatím stále drží letiště v Misurátě a neustále útočí i na tamější přístav.

  Neustávajícími nálety NATO vyvrátilo spekulace, že spojencům po několika týdnech dochází přesná laserem naváděná munice k ničení pozemních cílů. "Země účastnící se alianční mise nad Libyí disponují dostatečným počtem naváděných střel s vysokou přesností a bojových letounů na provádění pozemních útoků, které mají zatlačit vládní jednotky Muammara Kaddáfího na ústup," vyvrátil zprávy šéf Vojenského výboru NATO Giampaolo di Paola.

  Tenčící se zásoby munice se údajně projevily pouze nakrátko v dánském kontingentu, kterému ale vypomohly americké síly.

  Libyjský vůdce je naživu
  Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí je po sobotním náletu Severoatlantické aliance na dům v Tripolisu, při kterém údajně zemřel jeho syn Saíf a tři vnoučata, naživu a v uplynulých dnech se měl podle Tripolisu setkat s kmenovými vůdci.

  Aliance tvrdí, že útočí výlučně na vojenské cíle a Kaddáfího zabít nechce. Velitel operací Charles Bouchard zopakoval, že cílem úderu v Tripolisu bylo kontrolní a velicí středisko. Zprávy o smrti Kaddáfího syna podle něj nelze věrohodně ověřit. Anonymně však někteří alianční představitelé přiznávají, že cílem je útočit přímo na pilíře Kaddáfího vlády včetně jeho samého.

  "Jde jednoznačně o změnu. Útočíme na velitelská a kontrolní zařízení a pokud by v jednom z nich byl sám Kaddáfí, tím lépe," uvedl jeden z představitelů NATO. Veřejně však američtí a alianční představitelé odmítají, že by zintenzivněná kampaň v Libyi měla za cíl zabít Kaddáfího.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media