natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Kaddáfí přišel o třetinu vojenských kapacit, oznámilo NATO

  5. dubna 2011  19:32
  Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí přišel od počátku mezinárodních leteckých a námořních úderů o třetinu svých vojenských kapacit. Informovala o tom Severoatlantická aliance.    "Výsledkem je, že bylo zničeno 30 procent Kaddáfího vojenských kapacit," komentoval dosavadní údery spojenců generál Mark van Uhm z operačního štábu NATO. Letouny spojenců podle něj v uplynulých hodinách provedly 14 útoků na pozemní cíle. Šlo o radarové stanice, muniční sklady, obrněná vozidla a raketomety. V úterý spojenci útočily na vládní síly u Brigy.

  Van Uhm prohlásil, že Kaddáfího jednotky používají civilisty jako lidské štíty, což pochopitelně značně omezuje možnosti leteckých úderů. "Operační tempo zůstává stejné, ale zaznamenali jsme změny v taktice (od Kaddáfího)," řekl s tím, že alianční letouny neútočí v případě, že se v bezprostřední blízkosti cíle objeví civilisté. Van Uhm nicméně potvrdil, že při jednom z náletů NATO v pátek u města Briga zahynulo několik povstalců. Incident, při kterém patrně povstalci oslavovali střelbou do vzduchu a pilot letounu to považoval za útok na sebe, označil za nešťastnou náhodu. Libyjské opoziční síly podle něj uznaly, že to byla jejich chyba a vzkázaly svým bojovníkům aby na oslavu už do vzduchu nestříleli.

  Za šest dní, kdy velení nad všemi operacemi převzalo NATO, podnikly spojenecké letouny 851 letů nad Libyí. Do úderných misí proti Kaddáfího pozemním jednotkám se už nezapojují Američané. Američané, kteří nasadili do operací 90 letadel, většinu strojů z bojových operací stáhli v pondělí. Nadále ale poskytují spojencům létající tankery a průzkumné letouny.

  Podle agentur zničila letadla v úterý časně ráno konvoj Kaddáfího sil, který se pokoušel napadnout povstalce u města Briga. O město svádějí povstalci s Kaddáfího jednotkami tvrdé boje už několikátý den.

  Mezinárodní soudní tribunál v Haagu oznámil, že má důkazy o tom, že Kaddáfí "plánoval útoky" na civilisty ještě před vypuknutím povstání, které odstartovalo 15. února. "Máme důkazy, že po násilí v Tunisku a Egyptu se lidé z (Kaddáfího) režimu připravovali, jak ovládat demonstrace v Libyi," řekl prokurátor Luis Moreno-Ocampo s tím, že střílení do prostestantů bylo jednou z akcí připravovaných už od ledna. Moreno-Ocampo chce důkazy předložit OSN 4. května s tím, že pak by měly být vydány mezinárodní zatykače.

  Kaddáfího vyslanec Abdal Atí Ubajdí jednal v pondělí na Maltě o možném zprostředkování příměří mezi vládními silami a povstalci. Maltský premiér Lawrence Gonzi ale na schůzce zdůraznil, že Kaddáfí a jeho rodina se musejí vzdát moci. Poté by mělo být podle maltské vlády vyhlášeno okamžité příměří a spuštěn proces, v němž libyjský lid bude mít demokratickou volbu.

  Britské námořnictvo z oblasti "potichu" stáhlo ponorku HMS Triumph, ze které směřovaly střely Tomahawk na Kaddáfího vojenská zařízení během prvotní vlny koaličních úderů před dvěma týdny. Do skutečného bojového nasazení vyslala britská admiralita podmořské plavidlo po dlouhých deseti letech. Naposledy HMS Triumph operovala společně s HMS Trafalgar v Indickém oceánu během útoku na Taliban v Afghánistánu v roce 2001.

  Představitelé libyjského režimu mezitím oznámili, že jsou připraveni uspořádat volby či referendum a reformovat politický systém v zemi, trvají ale na tom, že v čele země zůstane Kaddáfí. Povstalci naopak trvají na odchodu libyjského vůdce i členů jeho rodiny.

  "Můžeme mít jakýkoliv politický systém, jakékoliv změny: ústavu, volby, cokoliv, ale kupředu to musí posouvat vůdce. To je naše přesvědčení," uvedl mluvčí libyjské vlády Músá Ibrahím. Kaddáfí je podle něj sjednocující postava a bez jeho přítomnosti by v zemi vzniklo hrozila situace jako v Somálsku. Libyjská státní televize odvysílala v noci na úterý záběry Kaddáfího, jak mimo svůj opevněný komplex v Tripolisu z džípu zdraví své stoupence. Jeho osobní strážci bránili davu se k němu přiblížit.

  Do východolibyjského přístavu připlul ropný tanker, aby poprvé nabral ropu přímo od rebelů. Libyjská povstalecká vláda mezitím vyjednává s OSN, zda sankce uvalené na Kaddáfího režim platí i pro část země, kterou vůdce nemá pod kontrolou. Kaddáfí už pohrozil, že zažaluje firmy, které od povstalců ropu koupí. Podle něj má právo prodávat surovinu vytěženou na libyjském území pouze státní společnost National Oil Corporation. Na tu se ale vztahují mezinárodní sankce.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media