natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Kaddáfí používá civilisty jako štíty a platí prý běloruské žoldáky

  7. dubna 2011  3:07
  Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího prý často používají civilisty jako živé štíty, uvedla Severoatlantická aliance, která dohlíží na dodržování rezolce OSN v zemi a je zodpovědná i za přímé údery pro Kaddáfího silám.    NATO odmítlo kritiku povstalců, podle kterých jsou údery aliančních sil na cíle v Libyi pomalé. Kaddáfího síly obvinila z používání lidských štítů, což znemožňuje letecké údery. Francouzský ministr Zahraničí Alain Juppé připustil, že vojenské operace v Libyi se kvůli vyššímu riziku ztrát mezi civilisty zkomplikovaly.

  Kaddáfího síly podle Aliance ve městech ukrývají tanky, využívají civilisty jako lidské štíty a jezdí civilními vozy. Podle mluvčí NATO Carmen Romerové, přesto Aliance denně zvyšuje počet leteckých misí. Zatímco v pondělí jich bylo 137, na středu jich bylo naplánováno 198.

  Boje trvají už 7 týdnů

  Boje mezi povstalci a Kaddáfího jednotkami už trvají sedm týdnů. Tvrdé boje probíhají mezi městy Adžedábíja a Briga, odkud vládní vojska povstalce v úterý vytlačila. Povstalcům se ale podařilo část území vybojovat zpět. Kaddáfího jednotky také několik týdnů obléhají severozápadní město Misuráta, které ostřelují těžkými zbraněmi. Francouzský ministr obrany Gérard Longuet oznámil, že povstalci budou moci Misurátu zásobovat po moři z východního Benghází. Zásobování měst po moři dosud zakazovalo embargo.

  Kaddáfí podle libyjských médií po stažení USA z operace poslal opět americkému prezidentovi Baracku Obamovi dopis. Podrobnosti ale zveřejněny nebyly.

  Do opoziční bašty Benghází přicestoval americký vyslanec Chris Stevens, aby jednal s tamními povstalci. Má navázat širší kontakty s představiteli opozice a jednat o případné humanitární a finanční podpoře. Svého vyslance do Benghází už poslalo také Turecko.

  Kaddáfí prý platí běloruské žoldáky

  Ruský list Komsomolskaja Pravda přišel s odhalením, že libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu prý pomáhají s protiletadlovou obranou a v bojích s povstalci stovky běloruských žoldáků. Tripolis veteránům války v Afghánistánu a příslušníkům elitních běloruských jednotek údajně platí měsíčně až tři tisíce dolarů.

  Po boku Kaddáfího jednotek působí prý hlavně běloruští technici, poradci a instruktoři, stejně jako zástupci běloruské vojenské rozvědky. Běloruští vojáci uzavřeli v severoafrické zemi individuální kontrakty a platí je přímo libyjský režim, napsal list s odvoláním na zdroje v běloruském generálním štábu.

  Běloruský vojenský přidělenec v Tripolisu vojenskou přítomnost těchto lidí v Libyi nepopřel, ale zdůraznil, že je tam neposlal běloruský stát. "Bělorusko nevyslalo do Libye vojenské specialisty. Je možné, že tito lidé uzavřeli smlouvy jako lékaři, odborníci na ropná zařízení a možná i vojáci," řekl přidělenec. Mluvčí běloruského ministerstva obrany v Minsku označil tvrzení ruského listu za provokaci. Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru v únoru nicméně zaznamenal několik podezřelých letů nákladních letadel z Běloruska do Libye a naopak.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media