natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Jones: NATO a Irák? Žhavé téma!

  29. dubna 2003  17:32
  Washington - Role NATO v poválečném Iráku je velmi žhavým tématem. Nicméně aliance zatím žádnou konkrétní akci neplánuje. Ve Washingtonu to oznámil vrchní vojenský velitel Severoatlantické aliance, americký generál James Jones. V prohlášení zároveň vyzval země aliance ke snižování počtu svých vojáků.  

  Jones při své pondělní návštěvě Washingtonu prakticky zopakoval svá slova z minulého týdne. Severoatlantická aliance je podle něj připravena zapojit se do vojenské mírové operace v Iráku, pokud ji o to světové společenství požádá.

  "Ještě jsem oficiálně nedostal žádné podněty k tomu, abychom začali jakékoliv vojenské plánování případné mise. Otázka je to však velmi žhavá, myslím tím mezi aliančními zeměmi v Bruselu," uvedl Jones.

  Americký generál dodal, že aliance je schopna hrát v poválečném Iráku významnou roli. Bez výzvy však sama žádné konkrétní kroky nepodnikne.

  Kromě možného zapojení NATO do mírové mise na blízkém Východě, Jones ve svém prohlášení vyzval členské státy aliance, aby snížily počty svých vojáků. "NATO potřebuje menší, pružnější a účinnější síly, aby bylo schopno zasáhnout v případě potřeby kdekoliv na světě," řekl Jones, který nejvyššího vojenského postu aliance, velí i americkým silám v Evropě. V součtu víc jak 2 miliony vojáků členských států, jsou podle něj zbytečné.

  Jak uvedl Pentagon proto v rámci své reformy počítá s tím, že ve světě vytvoří několik strategických základen, které by měly americkým silám umožnit efektivně a podstatně rychleji zakročit v případě potřeby kdekoliv.

  Jones upřesnil, že konkrétně by Spojené státy v budoucnu mohly působit daleko významěji v Africe a to především v severní části a na pobřeží Středozemního moře. Právě tam totiž podle něj mohou mít výcvikové tábory teroristické organizace a své útočiště tam hledají i narkomafie. "Afrika se brzy stane další výzvou pro NATO a Spojené Státy. Musí však přijít reforma," řekl Jones.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media