natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Nálet v Jemenu zabil jednoho ze strůjců teroru před devatenácti lety

  7. ledna 2019  19:57
  Při americkém náletu v oblasti Maribu v Jemenu byl zabit jeden z klíčových operativců teroristické sítě Al-Kájda Džamal al-Badáwí. Jeho zabití potvrdilo americké velitelství CENTCOM. Badáwí patřil ke strůjcům teroristického útoku na americký torpédoborec USS Cole v roce 2000.  

  Podobizna Džamala Badáwího | foto: FBI

  K přesně cílenému americkému úderu mělo dojít už 1. ledna. Americké velitelství CENTCOM ale misi potvrdilo až nyní. „Džamal al-Badáwí byl zabit v přesném úderu v oblasti Marib,“ uvedlo v prohlášení americké velitelství.

  Mluvčí amerického námořnictva William Urban později uvedl, že americké síly se snažily smrt jednoho ze strůjců devatenáct let starého teroristického útoku na torpédoborec USS Cole bezpečně potvrdit. „Naše skvělá armáda přinesla spravedlnost pro naše hrdiny padlé a zraněné při zbabělém útoku na USS Cole,“ kvitoval na twitteru zprávu americký prezident Donald Trump.

  K útoku na americký torpédoborec došlo 12. října 2000. Plavidlo doplňovalo v Jemenu palivo, když na něj v přístavu zaútočili dva sebevražední atentátníci v malém člunu naplněném výbušninami. Při útoku bylo 17 amerických námořníků zabito.

  Al-Badáwí byl v roce 2003 obžalován z 50 trestných činů souvisejících s terorismem, včetně vraždy amerických občanů a vojenského personálu. Dvakrát se mu údajně podařilo uprchnout z jemenské vazby, nejprve v roce 2004 a znovu pak v roce 2007. Badáwí byl v roce 2004 jemenským soudem odsouzen k trestu smrti, pak byl jeho trest snížen na 15 let vězení.

  Při druhém útěku údajně uzavřel s jemenskými úřady dohodu o „beztrestnosti“ s tím, že bude dodávat informace pro dopadení dalších představitelů sítě Al-Kájda. Americká FBI nabízela za informace vedoucí k jeho dopadení odměnu 5 milionů dolarů.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media