natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Obrana má nového náměstka Koštovala, čeká ho tvrdé jednání o gripenech

  8. dubna 2013  10:03
  Novým prvním náměstkem ministra obrany byl v pondělí jmenován zkušený diplomat Daniel Koštoval. Jako první velký úkol ho zřejmě čeká vyjednávání se Švédskem o dalším pronájmu nadzvukových letounů Gripen. O pokračování v jednáních se skandinávskou zemí rozhodl premiér Petr Nečas.  
  Letoun Jas-39 Gripen elitní tygří letky | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  "Na základě rozhodnutí předsedy vlády má ministerstvo obrany úkol nadále pokračovat v jednání se švédskou stranou. Měla by začít v nejbližších týdnech," potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

  Daniel Koštoval

  V české diplomacii začínal v roce 1996 jako referent pro otázky Rady bezpečnosti OSN a později pracoval na vstupu České republiky do NATO. V letech 1998 až 2002 působil u stálé delegace ČR při NATO v Bruselu.
  Poté vedl rok oddělení pro vztahy NATO s Ruskem, Ukrajinou a partnerskými zeměmi a v letech 2003 až 2006 byl prvním tajemníkem politického úseku na velvyslanectví v Moskvě.
  Po návratu vedl Černínském paláci bezpečnostní politiku a také odbor pro státy severní a východní Evropy. V letech 2009 až 2011 působil jako zástupce velvyslance a poté jako chargé d´Affaires ve Washingtonu.
  Před nynějším "přestupem" na ministerstvo obrany řídil jednačtyřicetiletý diplomat sekci mimoevropských zemí.

  Změny by se měly dotknout vyjednávacího týmu. Podle informací natoaktual.cz by se do čela namísto ministra obrany Vlastimila Picka, který jednání dosud vedl, měl postavit jeho nový první náměstek. Tím se v pondělí stal zkušený diplomat Daniel Koštoval.

  "Stojí přede mnou velká výzva a řada obtížných úkolů, zejména v souvislosti s jednáním o budoucnosti českého nadzvukového letectva," řekl Koštoval.

  Dosavadní vrchní ředitel sekce mimoevropských zemí na ministerstvu zahraničí má za sebou působení na českých velvyslanectvích v Moskvě a Washingtonu, vedl také například odbor bezpečnostní politiky a zabýval se také otázkami energetické bezpečnosti.

  Švédská nabídka vypršela

  Podle zdrojů z generálního štábu i ministerstva zahraničí chtěl ministr obrany svého prvního náměstka představit už tento týden. A udělal to hned v pondělí, kdy Koštovala jmenoval do funkce.

  Do kompetencí prvního náměstka na obraně nicméně patří právě zahraniční vztahy a lze tedy s největší pravděpodobností předpokládat, že vyjednávaní o gripenech bude Koštovalův první a velmi těžký úkol.

  "První náměstek je kromě jiného zodpovědný za oblast mezinárodní spolupráce. Jsem proto velice rád, že v osobě Daniela Koštovala přichází erudovaný odborník na bezpečnostní a zahraniční politiku, který navíc již dříve s ministerstvem obrany úzce spolupracoval. Věřím, že své zkušenosti a znalosti uplatní i na novém působišti," uvedl Picek.

  S koncem března vypršela švédská nabídka na další pronájem stíhaček. Podle premiéra Petra Nečase však Švédsko stále ještě nenabídlo takové podmínky, aby to české straně vyhovovalo.

  Příliš drahé

  Švédsko opakovaně uklidňovalo, že prodloužení pronájmu nadzvukových stíhaček Gripen pro české letectvo považuje za prioritu a chce se dohodnout. Švédsko nabídlo údajně tři varianty dalšího pronájmu: tři roky za více než pět miliard, pět let za skoro osm miliard nebo deset let za 14,5 miliardy. Nabídka však platila jen do konce března.

  Jednoduše řečeno: nabídka na pokračování pronájmu se zdála být českým představitelům příliš drahá. Chtějí slevu výměnou za to, že se Švédy jednají s určitou exkluzivitou jako s prvními. Premiér Nečas už několikrát upozornil, že Gripen není jediná možnost a pokud se se Švédy nedohodne, může Česko na stíhačky vypsat zcela nové otevřené výběrové řízení.

  Česká republika má pronajatých 14 gripenů za 19,6 miliardy korun na deset let, tedy zhruba dvě miliardy na rok. Pronájem skončí v roce 2015. Prodloužení pronájmu má být jakýmsi překlenovacím a finančně schůdným řešením do doby, než bude moci Česko vzhledem k finančním možnostem otázku nadzvukového letectva chtít definitivně vyřešit.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu