natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Jednání mezi USA a Ruskem o základnách bude v říjnu

  2. srpna 2007  8:44
  Schůzka ruských a amerických ministrů zahraničí a obrany týkající se záměru USA postavit ve střední Evropě část systému protiraketové obrany se uskuteční začátkem října v Moskvě. Rusko považuje americký záměr za ohrožení vlastní bezpečnosti.  

  Plán Američanů vybudovat na území Polska a České republiky protiraketovou základnu vyvolal odmítavé reakce Ruska. Moskva nevěří tvrzení USA, že základna má chránit je a jejich spojence před nevyzpytatelnými režimy v Íránu a Severní Koreji.

  "Zatím jsme neslyšeli žádná přesvědčivá fakta, která by dokázala vyvrátit naše námitky," prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, který podle agentury Reuters oznámil říjnový termín jednání.

  Nicméně ruský prezident Vladimir Putin nedávno svému americkému protějšku Georgi Bushovi navrhl rozšířit spolupráci při budování raketové obrany, která by obsahovala i výměnu dat mezi Ruskem a NATO. Podle Putina by potom Spojené státy už nemusely umisťovat prvky plánovaného protiraketového štítu do Polska a České republiky.

  O problematice protiraketové obrany a především hrozbách, jež podle Spojených států ospravedlňují vybudování protiraketového obranného systému v Evropě, v noci na dnešek jednali oficiální ruští a američtí činitelé ve Washingtonu. Další kolo těchto rozhovorů na úrovni náměstků ministrů zahraničí a obrany a odborníků ze zpravodajských služeb se má konat v první polovině září, uvedl šéf ruské diplomacie.

  ČTK natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media