natoaktual.cz

Proti zabijákům tanků musí Rusové na Ukrajině počítat s citelnými ztrátami

14. února 2022  16:40
Jen Spojené státy přepravily v uplynulých týdnech na Ukrajinu přes 1 300 tun vojenské pomoci za 200 milionů dolarů. A velkou část z těchto zásilek tvořily protitankové střely Javelin. Podobně pak Britové vyzbrojují Kyjev protitankovými střelami NLAW. Jak silnou kartou pro obránce mohou být během případného ruského vpádu na Ukrajinu?  

Protitanková střela Javelin | foto: DVIDS

Nenáročná na obsluhu, přenosná, rychle nasaditelná a zatraceně účinná zbraň, tvrdí o americké protitankové řízené střele Javelin (FGM-148) experti.

Americký diplomat a bývalý velvyslanec v Rusku Michael McFaul příznačně podotýká, že střely Javelin nepředstavují nebezpečí pro Moskvu, ale jsou „hrozbou pouze pro ruskou armádu v případě, že ruské tanky vjedou na Ukrajinu“.

Vyspělé protitankové zbraně jsou přitom dlouhodobě považovány za klíčový prostředek pro to, aby ukrajinská armáda vůbec byla schopná potenciálně čelit jakékoli rozsáhlejší bojové konfrontaci s Rusy, kteří mají ohledně tanků a další obrněné techniky proti Ukrajině množstevní a v některých aspektech rovněž značnou kvalitativní převahu.

„Pokud by opravdu došlo na přímé střetnutí ruských tankových vojsk a ukrajinských protitankových sil, Rusové by rozhodně museli počítat s citelnými ztrátami,“ konstatoval odborník na vojenství a publicista Lukáš Visingr.

Javelin je přenosný protitankový raketový komplet odpalovaný z ramene nebo z vozidla s pasivním samonaváděcím systémem. Platí zde doslovné „vystřel a zapomeň“. V praxi to znamená, že střelec zaměří cíl a ten se uloží do paměti střely, která je vybavena vlastním termovizním senzorem pro navádění.

Po odpálení může ihned z místa zmizet, aniž by se vystavoval riziku, že bude odhalen. Ačkoliv střelu zvládne odpálit jediný voják, obsluhu ale obvykle tvoří dva lidé - střelec a „nosič“ munice.

„Javelin dnes určitě patří ve své kategorii na absolutní špičku. Je přenosná, nabízí dosah až 4 000 metrů, po vypuštění se navádí na cíl zcela autonomně a útočí shora na nejslaběji pancéřovanou část vozidla,“ popsal Visingr.

Střelu lze ale také přepnout do režimu přímého útoku proti budovám, cílům na minimální vzdálenost nebo třeba vrtulníkům. Takzvaná tandemová hlavice střely je složena ze dvou náloží. První takzvaná prekurzorová hlavice má za cíl odpálit jakékoliv ochranné výbušné reaktivní pancéřování, kterým jsou tanky a obrněnce právě na ochranu před protitankovými střelami a granáty vybaveny, a primární hlavice pak prorazí hlavní pancíř.

Při odpálení je střela nejprve „vyhozena“ do několikametrové vzdálenosti od střelce a teprve pak se zažehne raketový motor. To ztěžuje identifikaci odpalovacího zařízení protivníkem. Zatímco je střela ve vzduchu, může střelec dávno změnit pozici a připravit se k další palbě.

Po ruské anexi Krymu a ruských akcích na východě Ukrajiny Kyjev pořídil několik desítek kompletů Javelin. Vzhledem k současné masivní koncentraci ruských vojsk kolem ukrajinských hranic a možnému vojenskému vpádu pak v uplynulých týdnech Spojené státy doručily Kyjevu stovky odpalovacích zařízení systému a minimálně tisícovku střel.

Zbraně z Británie jsou pro boj ve městech

Podobně pak Británie dodala během ledna a února Ukrajině až 2 tisíce protitankových střel NLAW. „Ta je lehčí, jednodušší a levnější zbraní, která nabízí maximální dosah 800 metrů, ale i ona napadá svůj cíl shora,“ uvedl Visingr.

Z ramene odpalovaná střela je na rozdíl od Javelinu naváděna pomocí speciálního algoritmu, který po zaměření po dobu 3-5 sekund posléze podle předchozí trajektorie předpovídá, jak se bude cíl pohybovat. Ukrajinské armádě by mohl pomoci v případě bojů v městské zástavbě.

https://www.youtube.com/watch?v=T8x3Q8JBP7M

Podle Visingra je z pohledu hypotetického nasazení na Ukrajině velmi důležitý ještě jeden faktor. Ruské tanky T-90 sice mají systémy aktivní ochrany „Štora-1“, tedy jakési rušičky navádění, laserových zaměřovačů a označovat sílu, jenže ty byly vyvinuty primárně proti střelám s poloautomatickým naváděním, jako je například stará americká TOW.

„Systémy Javelin a NLAW používají zcela jiné metody, protože Javelin se navádí automaticky na infračervené vyzařování cíle, kdežto raketa NLAW letí po předem kalkulované dráze. Systémy Štora-1 se osvědčily v Sýrii proti raketám TOW, ale na Ukrajině by zřejmě příliš užitečné nebyly,“ podotkl.

Tomu nasvědčují i některé záběry ruských obrněných jednotek u ukrajinských hranic. Ukazují například tanky, na jejichž věže nechala ruská armáda instalovat ochranné „klece“, které mají zabránit přímým zásahům protitankových střel.

Ukrajinská armáda si ale při testech střel Javelin loni v prosinci ověřila, že to pro moderní protitankovou střelu nepředstavuje vážnější překážku.

inc natoaktual.cz
zpět na článek