natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Jako skok do propasti

  2. února 2005  8:28
  Pravý extrém teprve přijde, slibovali pořadatelé armádního závodu Winter Survival v Jeseníkách po první běžecké etapě. Měli pravdu. Vrcholem závodu je totiž dvoudenní vytrvalostní etapa, při které musí týmy urazit šedesát kilometrů a splnit řadu disciplín.  

  "Nasadil bych toho nejlepšího z týmu, ať slabším ukáže, že to jde zvládnout," přemítá hlavní rozhodčí extrémního závodu Miroslav Štípek pod skalní stěnou poblíž Vrbna pod Pradědem.

  Druhá - královská etapa - armádního extrémního závodu je v plném proudu a právě tady hluboko v lesích čeká na týmy, které mají v nohách už třicet kilometrů, opravdu přetěžká survivalová disciplína, příznačně pojmenovaná Psycho.

  Po šikmém stromě, který se dotýká skály, musí trojice na čas postupně na skálu vyšplhat a pak ve výšce asi patnácti metrů skočit na jiný strom. Ten je od skály asi dva metry. "Je to jako skok nad propastí," říká Jan Migdau.

  SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA

  Muž, který trasu závodu a jednotlivé nástrahy připravoval. "Rozhodující úlohu tam hraje psychická odolnost jednotlivců. Na vysoké skále musí závodníci prokázat nejen zručnost, ale při skoku překonat bariéru strachu," soudí Migdau.

  U stanovště se objevuje družstvo. První z trojice se snaží dostat po zmrzlém stromě nahoru. Jde to pomalu, i když týmoví kolegové hlasitě radí. "Pět minut nahoru je moc, nebudete mít čas," konstatuje rozhodčí se stopkami v ruce, když se konečně závodník vydrápe nahoru. Následuje skok. Další dva z týmu se na skálu dostávají poměrně rychle, ale se skokem váhají. Časový limit nestihli.

  Další družstvo končí záhy po startu. Jeden z vojáků na šikmém stromě uklouzne a končí v třímetrové výšce na laně. Pravidla jsou neúprosná, "kdo spadne, končí!"
  Discplínu zvládá asi polovina týmů včetně horských záchranářů z rakouského Saalfedenu. Ti v závodě zatím vedou a u všech disciplín si počínají velmi zkušeně.

  Vylézt nahoru a skočit zvládne trojice horalů za něco málo přes šest minut a sklízí uznání rozhodčích i dalších týmů. "Jsou někde úplně jinde, takové kousky je živí," říká uznale Jan Ulman z týmu prostějovských výsadkářů.

  Extrémní armádní závod Winter Survival.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media