natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Jak bude fungovat nový deštník NATO proti raketám

    19. listopadu 2010  15:40
    Plány nového protiraketového štítu, který by měl chránit všechny členské státy NATO včetně Česka před balistickými střelami, nabírají konkrétnějších obrysů.  

    Pokud se na summitu NATO v Lisabonu členské státy dohodnou, nebude muset Aliance budovat protiraketovou obranu "na zelené louce". Zkombinuje svůj stávající systém protiraketové obrany s novými pokročilými americkými technologiemi.

    Spojenci už několik let společně protiraketovou obranu ALTBMD (Active Layered Theatre Ballistic Missile Defence) budují. Systém za 800 milionů eur by měli koncem roku už převzít vojenští velitelé Aliance. Letos prošel úspěšně několika klíčovými testy a simulacemi.

    Deštník je však zatím primárně určen k ochraně vojenských jednotek před balistickými střelami. Rozhodnutí o rozšíření štítu i na civilní obyvatelstvo by si vyžádalo investovat dalších 200 milionů eur v rozmezí deseti let a sumu by měly zaplatit všechny členské státy Aliance.

    Antirakety v Rumunsku a Polsku
    V čem by takové rozšíření spočívalo nastínil americký velvyslanec při NATO Ivo Daalder. Hlavní příspěvek jsou připraveny poskytnout právě Spojené státy. Jádro by podle Daaldera měly tvořit rakety SM-3, rozmístěné na lodích systému Aegis a posléze také na základnách v Rumunsku (do roku 2015) a Polsku (do roku 2018).

    Kombinací již existujícího systému a raket SM-3 by měla vzniknout efektivní síť schopná poradit si s nepřátelskými balistickými raketami. Klíčovým komponentem ve vzájemném propojení těchto prvků má pak být společné sdílení informací, tak aby se varování o přicházející nepřátelské střele od jednoho státu rychle dostalo až ke stanovištím s antiraketami na území jiného státu.

    Součástí systému by byly jednotlivé národní prvky - například americké, španělské, italské a francouzské válečné lodě s antiraketami pro zničení nepřátelských balistických střel, pozemní i námořní senzorové a radarové stanice nebo americké vojenské satelity včasného varování, které dovedou zachytit odpálení balistické střely kdekoliv na planetě.

    vtr, inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media