natoaktual.cz

Ruské hrozby budou pokračovat, NATO vyslalo do Pobaltí chemickou jednotku

25. dubna 2022  14:16
V reakci na ruské hrozby o možném nasazení jaderných zbraní v oblasti Baltu vyslala nizozemská armáda bleskově do Litvy jednotku na ochranu před chemickými, biologickými a jadernými zbraněmi. Vyplývá to z informací nizozemského ministerstva obrany a velitelství NATO. Další výhrůžky Moskvy budou podle analytiků zřejmě následovat.  

Nizozemská jednotka chemické, biologické a radiační ochrany v Litvě. | foto: defensie.nl

„Nizozemská jednotka specializovaná mimo jiné na reakci na chemické a jaderné útoky je nyní v Litvě,“ uvedlo nizozemské ministerstvo s tím, že se jednotky proti zbraním hromadného ničení zapojí do společných cvičení a v zemi má zůstat nejméně šest týdnů.

Vojáci mají nacvičovat reakci na útoky chemickými nebo jadernými zbraněmi včetně dekontaminace osob a vozidel. Posily jsou součástí německo-nizozemské ochranné roty v rámci předsunuté vojenské přítomnosti NATO v pobaltských zemích. Nizozemský kabinet kvůli ruské invazi na Ukrajinu už předtím navýšil počet vojáků, které do oblasti může nasadit až na 350.

K vyslání specialistů došlo bezprostředně poté, co Rusko opakovaně pohrozilo rozmístěním jaderných a hypersonických zbraní v oblasti Baltu v případě, že dosud vojensky neutrální Finsko a Švédsko budou usilovat o vstup do NATO.

Místopředseda ruské bezpečnostní rady a někdejší prezident Dmitrij Medveděv varoval, že pokud se severské země k Alianci připojí, Rusko bude muset posílit svou obranu v oblasti Baltského moře, včetně nasazení jaderných zbraní.

„O bezjaderné statusu Baltu už nemůže být řeč. Je třeba obnovit rovnováhu,“ prohlásil Medveděv s tím, že pokud Finsko a Švédsko nedostanou rozum, budou muset žít s jadernými a hypersonickými zbraněmi v blízkosti svých domovů. Pro rozmístění zbraňových systémů výslovně zmínil Kaliningradskou oblast, tedy silně militarizovanou ruskou exklávu na pobřeží Baltského moře mezi Polskem a Litvou.

Severoatlantická aliance už předtím v rámci reakce na ruskou invazi v březnu aktivoval aktivovalo některé komponenty Sil rychlé reakce včetně jednotek chemické, biologické a radiační ochrany, které mají vyšší stupeň pohotovosti.

Další ruské hrozby přijdou

Ruské hrozby o zvýšení vojenské přítomnosti v oblasti Baltského moře, včetně jaderných zbraní, nejsou podle analytiků ničím novým a další zřejmě přijdou, podle toho, jak se bude situace na Ukrajině z pohledu Moskvy dále vyvíjet.

„Můžeme očekávat další jaderné hrozby podpořené viditelným rozmístěním taktických jaderných systémů,“ konstatoval například Richard D. Hooker z prestižního amerického Atlantic Council.

Jak se bude krize pro Rusko zhoršovat, role jaderných zbraní podle něj poroste. Pro Putina se úspěch na Ukrajině stane hlavní prioritou pro samotné přežití jeho režimu, tvrdí někdejší výsadkář a dlouholetý ředitel Institutu pro národní strategická studia (INSS).

Rusko může podle něj provést demonstraci síly nebo „test“ s použitím taktické jaderné zbraně s nízkou účinností v odlehlé oblasti poblíž ukrajinských hranic, která by těmto hrozbám dodala váhu.

Na důkaz vážnosti situace mohou pak ruské síly rovněž podniknout omezené útoky „primitivními“ chemickými zbraněmi, jako jsou chlór nebo yperit. Ačkoliv je Rusko signatářem Úmluvy o zákazu chemických zbraní z roku 1993, je známo, že konkrétně yperitu má značné zásoby.

„Putin se může rozhodnout uchýlit se ke zbraním hromadného ničení, aby zastrašil ukrajinskou veřejnost a zastrašil Západ od další podpory,“ konstatoval.

Nasvědčovala by tomu podle něj i nesmyslná ruská obvinění, že USA na Ukrajině budovaly „tajná zařízení na výrobu chemických a biologických zbraní“.

Jaderné zbraně jako poslední nástroj

Použití ruských taktických jaderných zbraní na Ukrajině vidí Hooker jako poslední možností k dosažení „vojenského úspěchu“, ačkoliv vysocí ruští vojenští velitelé by se mohli takový mimořádně riskantní krok zdráhat učinit.

„Vzhledem k tomu, že jaderný deštník NATO se nevztahuje na Ukrajinu, Putin možná pomine šanci na odvetu,“ uvedl. Upozornil, že by ruské síly mohly rovněž zinscenovat jadernou „nehodu“ nebo útok pod falešnou vlajkou na některý z patnácti jaderných reaktorů v ukrajinských elektrárnách.

„V této fázi již je Rusko mezinárodním vyvrhelem, který může ztratit jen málo z morálního kreditu. Nařízení k použití taktických jaderných zbraní by mohlo změnit hru. Ale mohlo by to také dostat Putina od moci,“ dodal.

Použití jaderných zbraní však považuje za velmi nepravděpodobné, stejně tak jako přímý ruský útok na některou z členských zemí NATO, například právě Litvy. Takový zoufalým krokem by mohl být pokus získání pozemní cesty z Běloruska do Kaliningradu a odříznutí pobaltských zemí.

Využít by k tomu Moskva mohla silnou kaliningradskou posádku, která je vyzbrojena střelami Iskander a Kalibr. „Rozšíření konfliktu o přímé zapojení západních mocností by mohlo zastavit tok podpory a dodávek zbraní na Ukrajinu, uvrhnout NATO do chaosu, vytvořit prostor pro uvolnění sankcí a shromáždit stále více nespokojené ruské obyvatelstvo,“ dodal Hooker.

inc natoaktual.cz
zpět na článek