Italskou válečnou loď minula raketa, k útoku se přihlásil Kaddáfí

4. srpna 2011  13:19
Italská vojenská loď Bersagliere, která hlídkuje v rámci operace NATO u libyjských břehů, se zřejmě stala terčem raketového útoku. Poblíž lodi dopadla střela. K útoku se později přihlásil Kaddáfího režim.  

Italské ministerstvo obrany potvrdilo, že se válečná loď Bersagliere zřejmě stala terčem cíleného útoku. Do vody poblíž plavidla dopadla střela neznámého původu.

Dopadla do vody asi dva kilometry od fregaty zhruba v 10:40 tamního času. "Mohla být libyjského původu, mohla to být protiletecká střela," konstatoval italský ministr obrany Ignazio La Russa. Jak dodal, loď poté odplula do bezpečné vzdálenosti od pobřeží. Kaddáfího síly už na válečné lodě NATO útočily před časem u města Misuráta.

K raketovému útoku se později přihlásil libyjský režim. "Máme mimořádné schopnosti, které

Režim chce navázat styky s radikálnimi islamisty
Syn Muammara Kaddáfího Sajf Islám včera při rozhovoru pro americký list The New York Times připustil, že se režim snaží o kontakty s radikálními islamisty v řadách libyjských rebelů. "Uděláme to spolu. Libye bude vypadat jako Saúdská Arábie nebo Írán. No a co?" prohlásil Islám. Kaddáfí radikální islamisty vždy odsuzoval a sváděl na ně rozpoutání současných nepokojů. Jenže radikálové zřejmě stojí i za smrtí šéfa libyjských povstaleckých jednotek, a to diktátorovi imponuje.
považujeme za nezbytné uvést do praxe," prohlásil mluvčí libyjské vlády Mussá Ibrahím. Otázkou však zůstává, zda šlo skutečně o cílený raketový útok na italskou loď, nebo například jen náhodně vypálenou protiletadlovou střelu.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se ale opakovaně nechal slyšet, že bude bojovat až do konce, a pokud NATO nezastaví operace proti jeho silám, přenese konflikt na evropské území. Itálii a především premiéra Silvia Berlusconiho označil kvůli italské účasti v operacích proti jeho režimu za "zákeřného zrádce".

Sám Berlusconi prý má spolehlivé informace o tom, že Kaddáfí na něj připravuje atentát. "Zapřisáhl se, že to udělá," citoval premiéra italský deník Corriere della Sera. Itálie a Libye se přitom do propuknutí povstání těšily relativně dobrým vzájemným obchodním vztahům.

Boje pokračují u Zlitánu
Libyjští povstalci oznámili, že se jim podařilo odrazit útok u města Zlitán na západě země. "Vítězství" ve strategicky významném Zlitánu ale ve středu ohlásil i Tripolis. Ozbrojené povstání proti Kaddáfího režimu trvá už od února. Rebelové proti Kaddáfího jednotkám bojují hned na několika frontách. Ze Zlitánu, ležícího asi 160 kilometrů východně od metropole, by povstalci mohli zahájit přímý postup na Tripolis.

Kaddáfí se po pěti měsících bojů navzdory rostoucí mezinárodní diplomatické podpoře povstalců odmítá vzdát. Jeho tábor tento týden pohrozil, že boje budou pokračovat, i kdyby v Libyi přestalo bombardování mezinárodních spojenců.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.