natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Íránu se nelíbí plán na rozmístění raket NATO na tureckých hranicích

  26. listopadu 2012  10:04
  Turecká žádost adresová spojencům v NATO na rozmístění protiraketových střel Patriot se nelíbí sousednímu Íránu. Podle Teheránu bude mít takové opatření negativní účinky a jen prohloubí problémy v celé oblasti. Turecko v reakci znovu ujistilo, že střely použije jen pro svou obranu.  

  Turecká armáda. Ilustrační snímek. | foto: Turecké ministerstvo obrany

  "Rozmístění těchto systémů bude mít negativní účinky a prohloubí problémy v regionu," citovala předsedu íránského parlamentu Alího Larijáního vládní agentura IRNA. Podobným prohlášením reagovala také íránská diplomacie.

  Systém patriot

  Jde o taktický mobilní raketový systém využívající střely dlouhého doletu typu země-vzduch s operačním dosahem až 160 kilometrů. Systém Patriot začal být vyvíjen americkou společností Raytheon počátkem 60. let a od roku 1984 je ve výzbroji armády Spojených států.
  Systém umožňuje likvidovat nepřátelské taktické balistické rakety, střely s plochou dráhou letu i letadla. Osvědčil se například v roce 1990 během první války v Perském zálivu, kdy chránil koaliční jednotky před iráckými raketami typu Scud.
  Mimo Spojené státy využívají systém Tchaj-wan, Egypt, Izrael, Japonsko, Kuvajt, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Z evropských spojenců mají střely k dispozici Německo, Nizozemsko, Polsko a Řecko.

  Írán patří k několika málo zemím, které podporují syrský režim proti opozičním povstalcům. Teherán je už delší dobu podezříván, že zásobuje vládní síly zbraněmi.

  Turecko požádalo spojence z NATO, aby na hranice se Sýrii poslali několik baterií střel Patriot určených k ničení raket a letounů. Ankara tak chce posílit ochranu zhruba 900 kilometrů dlouhé jihovýchodní hranice se Sýrií, kde opoziční povstalci svádějí urputné boje s jednotkami prezidenta Bašára Asada.

  Na turecké území ze Sýrie v uplynulých týdnech dopadlo několik minometných střel. Ankara už měsíce kritizuje syrský režim a obavy má především z poměrně "slušného" syrského arzenálu balistických raket, které jsou schopné nést i chemické a biologické zbraně.

  O rozmístění střel by měla Aliance rozhodnout v několika dnech. Situaci má přímo na místě posoudit zvláštní expertní tým.

  Syrský režim označil tureckou žádost za "provokativní". Damašek se obává, že by rozmístění výkonného zbraňového systému mohlo být první krokem k zavedení bezletové zóny nad Sýrií, jak po mezinárodním společenství požadují syrští povstalci. Podobně i Rusko, které má v Sýrii svou strategickou námořní základnu, považuje rozmístění střel Patriot za velmi rizikový krok, který by mohl vést k otevřenému ozbrojenému konfliktu.

  Turecko ale opakovaně ujistilo, že střely Patriot rozhodně nepoužije k útočným akcím. "Tyto systémy jsou výlučně obrannými mechanismy a nebudou aktivní, dokud nebude přímo ohrožena bezpečnost naší země," reagoval turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media