Do zaplaveného Íránu dorazila humanitární pomoc z Česka

18. dubna 2019  12:17
Do rozsáhlými záplavami postiženého Íránu dorazila ve středu večer zásilka humanitární pomoci z Česka. Armádní letoun CASA přepravil do Teheránu přes 3,8 tuny materiálu. Především elektrocentrály, kalová čerpadla, přikrývky, spacáky, stany a čluny, o které naléhavě žádal přímo Írán.  
Letoun CASA českých vzdušných sil na Sinaji | foto: Armáda ČR

Letoun české armády přistál v Teheránu ve středu večer. Ničivé záplavy v Íránu v uplynulých týdnech postihly 28 z 31 provincií. Zásilku předali čeští zástupci představitelům Íránského červeného půlměsíce. Potvrdilo to české ministerstvo zahraničí s tím, že má být pomoc co nejdříve distribuována v nejvíce postižených oblastech Lorestánu a Ahvazu.

Humanitární pomoc Íránu schválila česká vláda. Armádní letoun CASA přepravil 16 nákladních palet, celkově 3,8 tuny materiálu, o který před týdnem požádal přímo Teherán. Česká republika do Íránu poslala 16 elektrocentrál, 16 kalových čerpadel, 480 přikrývek, 96 spacích pytlů s vložkou a 16 stanů.

„Vše pochází z Národní základny humanitární pomoci, která se nachází v areálu Skladovacího a opravárenského zařízení Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu,“ konstatovala mluvčí kbelské základny Zuzana Špačková.

Írán požádal o pomoc evropské státy prostřednictvím koordinačního centra pro mimořádné události (ERCC). Požadavky se týkaly hlavně vybavení pro bezprostřední pomoc pro obyvatelstvo a techniky pro likvidaci následků povodní. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka je Česko jednou z prvních evropských zemí, která na íránskou žádost o humanitární pomoc zareagovala.

„Je dobře, když Česká republika drží tradici, že pokud se dostane jiný stát do komplikované situace a jeho obyvatelům hrozí nebezpečí a ohrožení života, tak pokud je to v našich možnostech, tak pomáháme,“ uvedl po jednání vlády ministr vnitra Jan Hamáček.

Záplavy, které postihly Írán na sklonku března, si vyžádaly nejméně 76 lidských životů. V provizorním ubytování je 220 tisíc lidí. Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce odhadla, že humanitární pomoc ale nyní v Íránu potřebují až dva miliony lidí.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.