natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Iráčané koupí 15 letounů L-159, armáda se zbaví nepotřebných bitevníků

  28. srpna 2014  16:06
  Prodej letounů L-159 do Iráku je podle ministra obrany Martina Stropnického na dobré cestě. Ministerstvo obrany by mělo dostat za prodej 15 letadel 750 milionů korun. Odkoupí je od něj vodochodská firma Aero, která prodej do Iráku pak zprostředkuje.  

  Letoun L-159 Alca českých vzdušných sil | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Obchod sice ještě není dokončen, ale i přesto je Stropnický v tomto ohledu velmi optimistický. „Chladí se šampaňské,“ prohlásil. Dohodu musí ještě schválit vláda a Irák musí předtím složit garanci plateb.

  Zástupci ministerstva a Aera se nyní dohodli na ceně za bitevníky pro Irák. Aero letouny odkoupí a stroje pak prodá Iráku. Pokud se obchod mezi Irákem a Aero Vodochody podaří dokončit, zakoupí irácká strana celkem patnáct letounů, z nichž jsou nyní čtyři české vzdušné síly provozují a jedenáct je uložených a zakonzervovaných ve skladech. Kontrakt bude také zahrnovat výcvik pilotů a dodávku náhradních dílů, zbraní a munice.

  Stát tak prodejem získá asi 750 milionů korun za letouny a dalších asi 250 milionů na odvodech. Prezident Aera Vodochody Ladislav Šimek přesnou výši kontraktu mezi Aerem a Irákem zatím nesdělil.

  Částka se však podle něj bude pohybovat v jednotkách miliard korun. "Je to ale méně než čtyři miliardy," konstatoval Šimek. Obchod s Irákem by chtěla jeho společnost dotáhnout na podzim.

  Podle Šimka se bude na kontraktu podílet také 37 českých firem. Nově by tak mohlo vzniknout asi 250 pracovních míst. "V samotném Aeru Vodochody vznikne potřeba zhruba osmdesáti až sta nových pracovníků, což je nezanedbatelný příspěvek k zaměstnanosti v regionu," dodal Šimek.

  Pokud se obchod podaří, měla by se armáda zbavit všech nepotřebných podzvukových letadel L-159. Nedávno totiž úspěšně Česko uzavřelo jiný kontrakt na odprodej až 28 těchto strojů americké společnosti Draken International, která se specializuje na výcvik pilotů.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media