natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Smlouva o raketách se hroutí. Záchranná jednání zkrachovala

  16. ledna 2019  16:17
  Americko-ruské rozhovory v Ženevě o možné záchraně třicet let platné smlouvy INF o likvidaci raket středního a krátkého dosahu skončila nezdarem. Vyplývá to z prohlášení obou stran, které se navzájem obviňují z neúspěchu. Moskva prý nevyvrátila obvinění, že smlouvu porušuje, Washington prý zase odmítá poslouchat.  

  Rakety Iskander na mobilním odpalovacím zařízení během vojenské přehlídky v Moskvě | foto: Ruské ministerstvo obrany

  Úterní ženevská schůzka mezi zástupci USA a Ruska byla jednou z posledních možností, než počátkem února vyprší americké šedesátidenní „ultimátum“, ve kterém měla Moskva rozptýlit obvinění, že smlouvu porušuje vývojem a rozmísťováním nových raket s označením Novator 9M729 nebo též SSC-9.

  Zánik smlouvy o raketách spustí vlivové operace Ruska, tvrdí politolog

  „Nebyli jsme se včera s Ruskem schopni posunout,“ uvedla Andrea Thompsonová, zástupkyně amerického ministerstva zahraničí pro kontrolu zbraní a mezinárodní bezpečnost.

  Spojené státy jsou tak podle ní 2. února připraveny smlouvu vypovědět. Po šestiměsíční „výpovědní“ lhůtě pak smlouva uzavřená mezi sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem a americkým prezidentem Ronaldem Reaganem z 8. prosince 1987, díky níž prakticky zmizela celá jedna kategorie jaderných zbraní, zanikne.

  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na ženevská jednání prohlásil, že „Spojené státy řádně neuvážily návrhy Moskvy smlouvu zachránit a zabránit tak novým závodům“ ve zbrojení v Evropě.

  INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty)

  • Smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) podepsali sovětský vůdce Michail Gorbačov a americký prezident Ronald Reagan 8. prosince 1987 ve Washingtonu. V platnost vstoupila 1. června 1988.
  • Ve smlouvě se obě země zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500 - 5 500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat, což byl do té doby bezprecedentní krok.
  • Moskva už v roce 2007 pohrozila jednostranným odstoupením. Důvodem byl americký plán na umístění základen protiraketového štítu v ČR a Polsku. USA ale v roce 2009 od protiraketového štítu upustily. V roce 2012 naopak Spojené státy obvinily Rusko z porušování smlouvy. Důvodem byly údajně testy nové rakety s plochou dráhou letu pro mobilní komplex Iskander-M. V červenci 2014 USA znovu obvinily Rusko z porušení dohody, Moskva tehdy údajně testovala řízenou střelu a pak ji tajně rozmístila.
  • Americký prezident Donald Trump v říjnu 2018 oznámil, že USA od smlouvy odstoupí. Krok zdůvodnil tím, že Rusko smlouvu porušuje a že se nevztahuje na Čínu. Moskva to popírá, ale zároveň odmítá pustit k novým raketám inspektory. Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil Evropě možnou jadernou odvetou, bude-li souhlasit s rozmístěním nových amerických raket.

  „Delegace USA přistoupila k rozhovorům s předem stanovenou pozicí, která byla předložena ve formě ultimativního požadavku, abychom pod americkým dohledem zničili raketu, odpalovací zařízení a všechna související zařízení,“ uvedl Lavrov.

  Spojené státy podle jeho slov ignorují fakta, která ruská strana předala. „Logika amerického přístupu je následující: Rusko porušuje smlouvu, zatímco USA ne. Rusko proto musí udělat to, co USA požadují, zatímco USA nemusí nic dělat. Tento přístup není vůbec konstruktivní,“ řekl.

  Novator 9M729

  Podle vojenských expertů může jít v případě nové ruské střely s velkou pravděpodobností opozemní verzi střely Kalibr s dosahem až 2 500 kilometrů. Střely v námořní verzi už Rusko použilo například při úderech v Sýrii.

  Řada analytiků tvrdí, vývojem nové střely Rusko reaguje primárně na zbrojní programy Číny, která není svázána žádnými podobnými smlouvami.

  Ostře reagoval i Lavrovův náměstek Sergej Rjabkov. „Po kontaktech v Ženevě vidíme jasný záměr USA zničit smlouvu INF. Odpovědnost za to v v plné míře nese americká strana,“ uvedl.

  Spojené státy viní Rusko, že smlouvu s novými raketami porušuje už minimálně od roku 2005. Moskva nechala podle amerických tajných služeb rozmístit několik praporů nových raket, jejichž dostřel z nich činí přímou hrozbu pro Evropu.

  Za Washingtonem stojí i ostatní členové NATO. Představitelé Aliance a USA se opakovaně pokoušeli s Ruskem o věci jednat na různých úrovních minimálně pět let.

  „Rusko na naše obavy odpovídalo popíráním a mlžením. Teprve nedávno vůbec uznalo existenci raketového systému, ale bez toho, aby poskytlo nutnou transparentnost nebo vysvětlení,“ shodli se ministři zahraničí na sklonku roku.

  Moskva přitom podle šéfa americké diplomacie a někdejšího šéfa CIA Mikea Pompea nejméně čtyři roky „předstírala, že vůbec neví, o jaké střele“ se hovoří. A to podle něj i přesto, že Washington poskytl informace o parametrech i testování.

  Postoj pak podle něj změnila až poté, co USA loni v listopadu zveřejnily ruské označení systému – Novator. Pak prý podle něj Rusko změnilo přístup v tom, že „ze střely, která neexistuje, byla sice existující střela, která ovšem neodporuje“ podmínkám smlouvy INF.

  Rusko takové obvinění odmítlo a naopak obvinilo Spojené státy, že smlouvu porušují v souvislosti s protiraketovou obranou.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media