natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vraťte se k dodržování smlouvy o raketách, vyzývají spojenci Moskvu

  13. února 2019  19:20
  Máte šest měsíců, využijte příležitost a vraťte se k dodržování smlouvy INF o likvidaci raket, vyzývají Moskvu členské země NATO. "Rusko ví, co má dělat. Všichni spojenci jsou připraveni na další spolupráci s Ruskem," řekl šéf Aliance Jens Stoltenberg na okraj dvoudenní schůzky ministrů obrany v Bruselu.  

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

  „Všech 29 členů NATO souhlasí s tím, že raketový systém SSC-8 vyvinutý a nasazený Ruskem představuje významné riziko pro naši bezpečnost,“ prohlásil Stoltenberg po prvních jednáních ministrů obrany Aliance v Bruselu.

  USA odstoupily od smlouvy o likvidaci raket, Rusko hrozí odvetným opatřením

  Spojenci proto podle jeho slov musí být schopni na novou situaci reagovat odpovídajícím způsobem. Nedávné vypovězení smlouvy z roku 1987 o likvidaci raket středního a kratšího doletu ze strany USA je jedním z hlavních témat schůzky ministrů obrany NATO v Bruselu.

  „Je mobilní a těžko rozpoznatelná. Nesoucí konvenční nebo jadernou hlavici se může dostat do evropských měst jen s minimální dobou pro varování. A snižuje prahovou hodnotu pro použití jaderných zbraní,“ řekl Stoltenberg.

  Systém s ruským označením Novator 9M729 je podle Washingtonu v rozporu s podmínkami smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu (INF), a USA proto 2. února zahájily šestiměsíční výpovědní proces dohody.

  Pak smlouva, která po dlouhé roky prakticky eliminovala celou jednu kategorii jaderných zbraní, zanikne. Česká republika podle ministra obrany Lubomíra Metnara americký postup podpořila. „Shodli jsme se, že situaci musíme řešit společně a hledat nová řešení pro odzbrojení,“ uvedl na twitteru.

  Rusko obvinění od počátku odmítá. Spojenci by podle Stoltenberga uvítali, kdyby se Moskva během této doby vrátila k plnění podmínek INF a Aliance je připravena o tom s Ruskem jednat. „Naším hlavním cílem je zachovat smlouvu. A Rusko má příležitost se vrátit,“ uvedl.

  Upozornil však, že se zároveň Aliance musí připravit na situaci, že smlouva skutečně zanikne. Konkrétní kroky šéf NATO neuvedl s tím, že je na závěry ještě brzo.

  Zopakoval ale úterní vyjádření, že alianční reakce bude přiměřená, obranná a nebude se jednat o rozmístění nových jaderných střel v Evropě.

  „Je to velmi vážné, budeme mít čas. Mohu říci, že naše reakce bude jednotná, spojenci NATO budou jednat společně,“ předeslal. Aliance podle jeho slov nemusí reagovat na ruské kroky „zrcadlově“.

  „Máme samozřejmě celou řadu dalších možností - konvenčních i jiných. Ale teď o nich nebudeme spekulovat. Jen by to přidalo na nejistotě,“ dodal.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media