Expertní týmy soutěžily v obraně před elektromagnetickým pulsem

30. května 2019  21:23
Jak se bránit následkům elektromagnetického pulsu, který může doslova ochromit běžný civilní život? V řešení se během obranných veletrhů IDET v brně utkalo sedm nejlepších týmů z USA, Británie a Německa v rámci mezinárodního finále unikátní soutěže inovačních technologií NATO Innovation Challenge 2019.  
Veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET v Brně | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Elektromagnetický puls (EMP) vytvořený zbraňovým systémem nebo jako důsledek sluneční erupce byl hlavním tématem letošní celosvětové soutěže, do které se mohl přihlásit prakticky kdokoli. Odborníci nakonec vybrali sedmičku expertních týmů - pět z USA, tři z Británie a jeden z Německa, které se ve čtvrtek 30. května utkaly přímo na brněnském výstavišti.

SPECIÁL: Veletrh IDET 2019 v Brně

Příloha natoaktual.cz

„Elektromagnetický puls – prevence, zmírnění a zotavení je právem v centru pozornosti Armády České republiky a ostatních aliančních armád NATO nejen pro svou citlivost například v oblasti kyberbezpečnosti, ale i pro svůj zásadní vliv na každodenní chod běžného života v civilním sektoru,“ uvedla Kristina Soukupová, prezidentka neziskového ústavu DefSec Innovation Hub Praha, který finále mezinárodní soutěže pořádal.

Elektromagnetický puls neboli EMP může způsobit například výbuch jaderné či elektromagnetické bomby. Silný puls dokáže nechráněnou elektroniku zcela zničit. Týmy se zabývaly tím, jak se proti elektromagnetickému impulsu bránit anebo jakým způsobem postupovat, když dojde k poškození zařízení.

Na výstavišti odprezentovaly týmy svá řešení. Vítězství nakonec vybojovala společnost Electronics Service z amerického Marylandu, jejímž zakladatelem a hlavním inženýrem je Mike Vibbert. Někdejší příslušník amerického námořnictva byl operátorem jaderného reaktoru ponorky a od osmdesátých let působil jako konzultant námořnictva právě v otázkách ochrany před elektromagnetickým pulsem.

„Cílem této soutěže je přivést do zbrojního oboru netradiční partnery. Oslovili jsme technické univerzity a prostřednictvím našich partnerů i menší firmy, které jsou schopné nabídnout zajímavá řešení, představující pro země Severoatlantické aliance benefit. Sedm finalistů jsme vybírali mezi více než dvaceti týmy,“ konstatovala Soukupová.

Podobnou soutěž vyhlásila Aliance už počtvrté. Předešlé ročníky proběhly ve Spojených státech, ve Francii a Německu.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.