Polsko nakupuje další mocnou zbraň, americké raketomety HIMARS

30. listopadu 2018  18:25
Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej raketových dělostřeleckých systémů HIMARS do Polska. Hodnota připravované smlouvy je odhadována na 655 milionů dolarů, tedy asi 14,9 miliardy korun.  
Raketový systém HIMARS | foto: DVIDS
galerie Raketový systém HIMARS Raketový systém HIMARS Raketový systém HIMARS Raketový systém HIMARS Raketový systém HIMARS Raketový systém HIMARS

„Překročíme další bariéru, polská armáda vstoupí do další fáze vývoje, další etapy modernizace. Je to moderní zbraň, která je pro polskou armádu nezbytná. Zbraň, která vystraší možného nepřítele,“ řekl polský ministr obrany Mariusz Blaszczak.

Podle americké Agentury pro obrannou spolupráci (DSCA), která je zodpovědná za prodej amerických zbraní do zahraničí, úřad schválil prodej 20 raketových systémů HIMARS.

Fotografie

Raketový systém HIMARS
Raketový systém HIMARS
Raketový systém HIMARS
Raketový systém HIMARS

Systém M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) představuje vysoce mobilní odpalovací zařízení na podvozku nákladního automobilu, tedy odlehčenou verzi těžkého pásového raketometu. Vozidlo i s odpalovacím zařízením váží přibližně 10 tun, což je méně něž polovina váhy těžkých pásových raketometů.

Polsko nákupem zařadí do své výzbroje mocný systém pro ničení pozemních cílů. Raketomet je schopen vystřelovat střely GMLRS s dosahem až 85 kilometrů, a pak také střely ATACMS schopné zasáhnout cíle ve vzdálenosti až 300 kilometrů.

Jediná baterie vozidel systému HIMARS je tak schopná pokrýt oblast, na kterou by musel armáda vyslat hned několik jednotek. Cíle ke zničení mohou vojáci zadávat přímo z přední linie na dálku.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.