natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

  18. září 2019  10:37
  Americký obří armádní letoun C-5M Super Galaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes Atlantik dopravil na ukázku bojové vrtulníky Venom a Viper, které mají ve výzbroji českého letectva nahradit dosluhující stroje Mi-24/35. Vrtulníky i transportní stroj budou lákadly víkendových Dnů v Ostravě.  

  Americký transportní letoun C-5M Super Galaxy na mošnovském letišti | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Na mošnovské letiště se superobr pro strategickou přepravu vrátil přesně po deseti letech. V modernizované verzi stroj ale návštěvníci ještě neviděli.

  Do Mošnova dorazil letoun po jedenáctihodinovém letu přes Atlantik. Ze základny v texaském San Antoniu zamířil nejprve do Kalifornie, kde naložil vrtulníky a další náklad nabíral také v Barksdale v Louisianě. „Máme kabiny pro odpočinek pilotů. Pro takový dlouhý let byli k dispozici čtyři piloti, kteří se střídali. Vždy dva pilotovali a dva odpočívali,“ řekl po přistání velitel letu a jen z pilotů David Fink. Se strojem sám létá už patnáct let.

  Fotografie

  Americký transportní letoun C-5M Super Galaxy na mošnovském letišti
  Americký transportní letoun C-5M Super Galaxy na mošnovském letišti
  Americký transportní letoun C-5M Super Galaxy na mošnovském letišti
  Americký transportní letoun C-5M Super Galaxy na mošnovském letišti

  S délkou fotbalového hřiště a výškou šestipatrového domu patří americký stroj C-5 už desítky let mezi největší letouny světa. Do jeho útrob se vejdou jiné letouny, helikoptéry nebo tanky. Celkem až 130 tun nákladu.

  V útrobách převezl pro víkendové Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR unikátní náklad. Bojové vrtulníky UH-1Y Venom a AH-1Z Viper americké námořní pěchoty, které by měly v českém letectvu nahradit dosluhující bitevní stroje Mi-24/35.

  Návštěvníci největší bezpečnostní show v Evropě tak budou podle organizátorů první možnost si oba stroje prohlédnout zblízka.

  „Potvrzení účasti dvojice vrtulníků Venom a Viper rozšiřuje už tak nabitý seznam americké techniky. Navíc jde o výjimečnou událost, v Evropě se doposud oba vrtulníky představovaly pouze na komerčních aerosalónech, jedná se tak o jejich první společné veřejné vystoupení,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci na mošnovském letišti o tomto víkendu organizuje.

  DNY NATO

  Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 21. a 22. září. Účast už potvrdilo 15 zemí. Vstup na akci je zdarma.

  Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni byl vyrovnán rekord v návštěvnosti - 225 tisíc diváků.

  Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

  Tucet nových amerických vrtulníků, 8 víceúčelových UH-1Y Venom a k tomu 4 bojové stroje AH-1Z Viper, vyjde na přibližně 14,5 miliardy korun. Cena má zahrnovat také výzbroj, munici, údržbu, náhradní díly a zaškolení.

  Čeští vojáci by tak měli získat bojem prověřené stroje. UH-1Y Venom, o jehož nákupu pro českou armádu se hovořilo už tři roky, patří do takzvané linie vrtulníků „Huey“, sahající k jeho předchozím modelům nasazeným v bojových akcích ve Vietnamu.

  Dvoumotorový střední vrtulník je následovník slavného UH-1 Iroquois. Americká námořní pěchota si objednala celkem 160 těchto nejnovějších strojů. Bojová nasazení už prodělal od roku 2008 při operacích v Iráku a v Afghánistánu.

  Bitevní stroj AH-1Z Viper je rovněž v bojích osvědčeným nejmodernějším potomkem legendárního AH-1 Cobra, prvního specializovaného bitevního vrtulníku v historii, který během vietnamské války v podstatě definoval tuto kategorii techniky.

  Oba stroje z dílen amerického výrobce Bell jsou prakticky „dvojčata“. Viper a Venom mají totiž 85 procent stejných dílů, což výrazně snižuje nároky na logistiku, servis, údržbu a provozní zázemí.

  Americké stroje na statice

  Spojené státy letos do Ostravy kromě letounu C-5 vyslaly strategický bombardér B-52 Stratofortress a létající tanker KC-135 Stratotanker. Oba letouny už přistály v Mošnově v úterý.

  C-5M Super Galaxy

  Jde o vylepšenou verzi s novými motory a modernizovanou avionikou. Od srpna 2018 provozuje americké letectvo 52 těchto strojů.

  • Posádka: 7 (velitel, pilot, dva letoví inženýři, tři nakladači), minimální varianta 4 osoby
  • Užitečné zatížení: 130 t
  • Délka: 75,3 m
  • Rozpětí: 67,9 m
  • Výška: 19,8 m
  • Max. vzletová hmotnost: 418 t
  • Pohon: turbofan 4×GE
  • Max.rychlost: 855 km/h
  • Cestovní rychlost: 833 km/h
  • Dosah: 9 165 km
  • Dostup: 11 000 m
  • Rychlost stoupání: 9,5 m/s
  • Vzletová dráha: 1 400 m
  • Přistávací dráha: 1 600 m (1 100 m)
  • Palivo: 193 600 L

  Zdroj: Lockheed Martin

  Ačkoliv jsou bombardér B-52 i transportní obr C-5 ve službě už přes padesát let, americké letectvo počítá díky nadčasovému designu, spolehlivosti a modernizačním programům s jejich provozem nejméně do roku 2040.

  Konkrétně vývoj C-5 a jeho počáteční provoz přitom nebyl vůbec jednoduchý. Naopak. Výrobce Lockheed při vývoji v šedesátých letech několikrát významně překročil náklady a dostal se velkých finančních problémů. Hrozil dokonce úpadek firmy.

  Navíc záhy po zařazení do služby byla velká část flotily letounů uzemněna, protože se v křídlech začaly objevovat trhliny. Křídla byla nahrazena.

  První bojovou misí letouny C-5 prošly v červenci 1970 v jihovýchodní Asii během vietnamské války. Lockheed také plánoval civilní verzi letounu, která měla přepravovat až tisíc pasažérů. Kvůli nezájmu leteckých dopravců ale zůstalo jen u plánů.

  Za celou dobu, od roku 1968, došlo kvůli nehodám ke ztrátě pěti ze 131 vyrobených letounů.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)