natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Nedodávejte Moskvě lodě, tlačí NATO na Francii. Jste pokrytci, brání se

  23. července 2014  9:05
  Spojenci tlačí na Francii, aby ve světle událostí na Ukrajině zrušila dodávku dvou moderních výsadkových lodí Rusku. Jste pokrytci, my držíme slovo, reaguje Paříž. Jde totiž o 1,2 miliardy eur.  

  Francouzská výsadková loď třídy Mistral. | foto: NATO Allied Command Operations

  Prodej francouzských vrtulníkových výsadkových lodí Mistral je trnem v očích spojenců od počátku. Ve světle událostí na Ukrajině a především po zřícení civilního letounů malajsijských aerolinek však tlak na Paříž, aby svůj obchod s Moskvou přehodnotila, rapidně zesílil.

  Spojené státy, Británie, Švédsko, Polsko a další země apelují na Paříž, že by anexi Krymu a podpoře separatistů na východě Ukrajiny "agresivní Rusko nemělo získávat moderní zbraňové systémy a zvlášť v této době, kdy ruský prezident Vladimir Putin deklaruje, že musí jeho země kvůli NATO dál vojensky posilovat".

  Je zcela nevhodné, aby někdo dodával Rusku zbraně, zní z Washingtonu. "Nemyslitelné," pustil se ostřeji do francouzského obchodu britský premiér David Cameron.

  Paříž ale obchod obhajuje. Podle platné smlouvy, uzavřené za vlády prezidenta Nicolase Sarkozyho dávno před vypuknutím ukrajinské krize, Francie slíbila Rusku dvě lodě Mistral a obdržela na ně vysokou finanční zálohu. Pro první loď již koncem června přijelo na 400 ruských námořníků do francouzského přístavu Saint Nazaire. Po zaškolení s ní odplují v říjnu. Druhá loď by měla být připravena v roce 2015.

  Jste pokrytci, útočí Paříž

  Podle expertů se Francie snaží chovat jako "obyčejný obchodník", který má úspěch, potřebuje podpořit domácí výrobce a po relativně dlouhé době dobře zaplatit dělníkům v loděnicích.

  Samus: Francie prodává s Mistraly i svou reputaci

  Analýza natoaktual.cz

  Analytici však upozorňují, že Francie v případě prodeje výsadkových lodí Mistral Rusku poruší Kodex chování Evropské unie pro vývoz zbraní, znehodnotí evropský systém kontroly vývozu zbraní a poškodí svou mezinárodní reputaci.

  "Prodej je v přímém rozporu se základními ustanoveními tohoto důležitého dokumentu Evropské unie. Zajímavé, co je zapotřebí pro Brusel a Paříž, aby začaly přemýšlet o této skutečnosti?" tvrdí například Michajlo Samus z kyjevského Centra pro výzkum armády, konverze a odzbrojení.

  Francouzský prezident Francois Hollande na pokračování obchodu trvá navzdory tlaku spojenců. I když počátkem týdne v neoblomnosti polevil. První válečná loď podle něj bude předána podle plánu. Dodávka druhé prý bude záviset na dalším ruském postoji vůči Ukrajině.

  Mistral

  Jde o víceúčelové vrtulníkové výsadkové lodě vybavené pro výsadek až 700 vojáků. Jsou schopné nést 16 transportních či bitevních vrtulníků, výsadkové čluny nebo vznášedla. Do útrob se vejde až 70 obrněných vozidel či 40 tanků. Plavidlo je vybaveno také moderní nemocnicí.

  Pro ruské námořnictvo staví francouzské loděnice DCNS dvě výsadkové lodě pojmenované "Vladivostok a Sevastopol". Lodě mají mít plné senzorové a komunikační vybavení. Podle dohody pak další pár lodí postaví přímo ruské loděnice s podílem francouzských firem.

  "Bude možné dodržet zbytek smlouvy? To bude záviset na postoji Ruska, to říkám zcela jasně," prohlásil Holland. Zdůraznil však, že zatím neexistují žádné sankce, které by donutily Paříž od zbrojního kontraktu odstoupit. "Rusové zaplatili. Museli bychom jim vrátit 1,1 miliardy euro, kdybychom loď nedodali," citovala Hollanda agentura Reuters.

  Právě dodávka francouzských válečných lodí se stala v úterý jedním z hlavních témat diskuze ministrů zahraničí Evropské unie a zavedení přísnějších sankcí vůči Rusku. Ačkoliv diplomaté žádné konkrétní kroky zatím nepřijali, uložili evropské komisi, aby připravila návrhy možných opatření. Ve hře je i zbrojní embargo. "Pokládám za logické přistoupit k embargu na zbraně," uvedl po jednání český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

  Kritiku především z Británie francouzští představitelé označují "za falešnou debatu vedenou pokrytci". Šéf Hollandových vládnoucích socialistů Jean-Christophe Cambadelis v reakci uvedl, že právě Británie by si sama měla "udělat pořádek doma na vlastním dvorku", když se v Londýně usazují ruští oligarchové.

  Jsou to pragmatici, reaguje Moskva

  Ruský prezident Vladimir Putin už dříve Paříž varoval, že zrušení obchodu povede nejen k zaplacení vysokého penále ze strany Francie, ale také k pomyslnému přibouchnut dveří k možné další spolupráci obou zemí.

  Moskva přesto zůstává v této otázce navenek relativně klidná. Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin v reakci na snahy Evropské unie o zpřísnění sankcí vůči Rusku po možném sestřelení boeingu malajsijských aerolinek nad Ukrajinou nepochybuje o tom, že Francie i přes tlak svých spojenců kontrakt na dodávku lodí dodrží.

  "Je to miliarda eur... Francouzi jsou velmi pragmatičtí. Pozastavení dohody by bylo pro Rusko daleko méně škodlivé než pro Francii," prohlásil Rogozin.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media