natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Francie pozastavila dodávku výsadkové lodě Rusku kvůli bojům na Ukrajině

  3. září 2014  19:19
  Francie pozastavila předání první z moderních výsadkových vrtulníkových lodí Mistral Rusku. Důvodem jsou ruské vojenské akce na Ukrajině. Ačkoliv Moskva odmítá, že by na Ukrajině operovali její vojáci, podle prezidenta Francoise Hollanda bude dokončení obchodu záviset na vývoji v příštích týdnech.  

  Francouzská výsadková loď třídy Mistral. | foto: NATO Allied Command Operations

  „Prezident dospěl k závěru, že navzdory vyhlídce příměří, které se ještě musí potvrdit a zavést, nejsou nyní podmínky pro to, aby Francie mohla povolit předání první vrtulníkové lodě,“ uvedla v oficiálním prohlášení kancelář francouzského prezidenta. Důvodem mají být ruské vojenské akce na Ukrajině.

  Plavidla Mistral

  Jde o víceúčelové vrtulníkové výsadkové lodě vybavené pro výsadek až 700 vojáků. Jsou schopné nést 16 transportních či bitevních vrtulníků, výsadkové čluny nebo vznášedla. Do útrob se vejde až 70 obrněných vozidel či 40 tanků. Plavidlo je vybaveno také moderní nemocnicí. Pro ruské námořnictvo staví francouzské loděnice DCNS dvě výsadkové lodě pojmenované "Vladivostok a Sevastopol". Lodě mají mít plné senzorové a komunikační vybavení. Podle dohody pak další pár lodí postaví přímo ruské loděnice s podílem francouzských firem.

  Francouzský prezident později podotkl, že kontrakt ruskému námořnictvu nebyl zrušen a ani pozastaven. Dokončení obchodu ale podle jeho slov bude záviset na vývoji v příštích týdnech.

  Paříž se k tomu rozhodla, přestože dosavadní embargo Evropské unie na vývoz zbraní a souvisejícího materiálu Rusku se nevztahuje na již podepsané smlouvy, a netýká se tedy francouzského prodeje výsadkových lodí Mistral do Ruska.

  Francie však poslední týdny čelila velkému tlaku ze strany evropských zemí i USA. Rozhodnutí přišlo jen krátce před začátkem summitu NATO ve Walesu. Na základě obchodní smlouvy z doby před vypuknutím ukrajinské krize Francie slíbila Rusku dvě lodě Mistral a obdržela vysokou finanční zálohu. První loď již přijeli převzít do Francie ruští námořníci, kteří s ní mají po zaškolení odplout v říjnu. Druhá loď by měla být připravena v roce 2015.

  Hollande přitom ještě koncem července tvrdil, že první Mistral bude určitě dodán, protože Rusko zaplatilo a Francie by musela vracet v přepočtu přes 30 miliard korun.

  Moskva v reakci na Hollandovo prohlášení zpochybnila spolehlivost Francie jako obchodního partnera. „Kde jsou ty časy, kdy v Paříži neustupovali tlaku Spojených států, jako například v otázce Iráku,“ citovala agentura Reuters mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marii Zacharovovou.

  Prodej francouzských vrtulníkových výsadkových lodí Mistral je trnem v očích spojenců od počátku. Ve světle událostí na Ukrajině a především po zřícení civilního letounu malajsijských aerolinek však tlak na Paříž, aby svůj obchod s Moskvou přehodnotila, rapidně zesílil.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media