natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Francie slibuje posily pro misi v Afghánistánu

  2. dubna 2008  10:36
  Americký prezident George Bush znovu vyzval spojence v NATO, aby poslali do boje proti povstalcům Talibanu v Afghánistánu více svých vojáků. Afghánská mise bude jedním z hlavních témat summitu NATO, který v rumunské Bukurešti začíná dnes. Francie už v předvečer vrcholné schůzky přislíbila vyslat do oblasti několik set vojáků.  

  Americký prezident George Bush dnes vyzval další spojence v NATO, aby na summitu potvrdili, zda do Afghánistánu vyšlou další posily. Aliance si podle jeho slov "nemůže dovolit bitvu proti Talibanu ztratit".

  "Naše aliance musí zůstat odhodlaná boj dokončit. Jestliže neporazíme teroristy v Afghánistánu, budeme jim muset čelit na naší půdě," prohlásil.

  Připomněl, že v Afghánistánu v současné době operuje 47 tisíc vojáků pod velením NATO a další stovky se do oblasti chystají. V té souvislosti ocenil postoj Rumunska a především Francie, která další posily slíbila už v předvečer bukurešťského summitu.

  Francouzský premiér Francois Fillon v úterý potvrdil, že Francie je ochotná do Afghánistánu vyslat dalších několik set mužů. V současnosti v Afghánistánu působí 1 500 francouzských vojáků, které by podle proklamací Paříže mohla posílit další tisícovka.

  "Naše ozbrojené síly v Afghánistánu mohou být více zapojeny ve velitelských strukturách, zvláště v Kábulu, cvičit afghánskou armádu a operovat v jednotkách v afghánských provinciích," nastínil Fillon.

  Otázkou zůstává, zda s dalšími posilami přispěchají ve světle francouzských slibů i další alianční země. Především Kanada, jejíž vojáci spolu s Brity, Američany a Nizozemci svádějí hlavní boje s povstalci na jihu Afghánistánu, si už několik měsíců stěžuje, že posily by měly čítat alespoň 2 500 vojáků.

  Mise v Afghánistánu bude proto jedním z hlavních témat summitu NATO v Bukurešti. Už ve čtvrtek se mají představitelé členských zemí Aliance setkat i s afghánskou delegací vedenou prezidentem Hamídem Karzáím.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media