natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Extrémní závod vyřadil dva týmy

  2. února 2005  8:37
  Nejnáročnější dvoudenní etapa extrémního závodu Winter Survival vyřadila ze závodu hned dva týmy, které odstoupily kvůli zraněním a únavě. V závodě o přežití tak pokračuje jen 16 družstev. Noc strávili závodníci ve sněhu.  

  V závodě zatím vedou Rakušané. Následují belgičtí výsadkáři a na třetí místo se dostal tým Vojenské akademie ve vyškově.

  "Nejtěžší bylo asi Psycho. Unavení jsme, ale jde to. Půjdeme brzy spát," říká Jan Ulman z týmu prostějovských výsadkářů. Celý den jedl stejně jako ostatní jen energetické tyčinky a tak v cíli prvního dne královské etapy nepohrdne teplým gulášem.

  Během prvního dne museli závodníci urazit s veškerou výbavou na zádech zhruba třicet kilometrů horským terénem jen podle mapy a na trase splnit několik disciplín. Od střelby ze samopalu až po obtížnou lezeckou disciplínu, pojmenovanou příznačně Psycho.

  SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA

  Při ní závodníci museli na čas nejprve vyšplhat po šikmém kmenu na skálu a poté ze skály asi v patnáctimetrové výšce skočit na jiný strom a sjet dolů. Skok ze skály na dva metry vzdálený kmen řada závodníků dlouho zvažovala.

  "Jestli to zítra bude to samý jako dneska, tak nevím, nevím. Trápí nás ty dlouhé nekonečné přesuny," konstatuje další ze závodníků. Patří mezi elitní výsakáře a proto nechce uvést jméno.

  Noc stráví závodníci ve sněhu
  Na místo nouzového přespání, na zasněžené louce uprostřed lesa, dorazil s týmem před hodinou. Už za tmy a neustálého sněžení se mezitím planinu dostávají další týmy a začínají stavět stany. Noc stráví ve sněhu a ráno se vydají na další třicetikilometrovou trasu.

  "Bylo těžký. Noc zvládneme v pohodě, máme dobré spacáky a není to pochopitelně naše první noc ve sněhu," konstatuje Jakub Komůrka z Týniště nad Orlicí. Spát půjde podle svých slov velmi brzy, aby nabral síly na další disciplíny, které na závodníky čekají.

  Podle tvůrce trasy a jednotlivých disciplín Jana Migdaua, si účastníci "sáhnou až na dno svých fyzických a psychických sil".

  Závod družstvům znepříjemňuje neustálé husté sněžení a v některých místech i silný vítr. Teploty se pohybují kolem sedmi stupňů pod nulou.

  Závod vyřadil dva týmy
  Ve vysílačkách organizátorů se ozývají hlášení, že dva týmy už ze závodu odstoupily. Na start druhé části dvoudenní etapy, která je považována za vrchol celého extrémního závodu, se tak postaví jen 16 týmů.

  Ze závodu odstoupila družstva z výcvikové základny v německém Mnichově a ze 156. záchranného praporu v Olomouci.

  "Odstoupili ze zdravotních důvodů. Jeden člen olomouckého týmu má na noze otlaky a puchýře. Bolest mu nedovolí dál pokračovat," řekl mluvčí závodu Pavel Pazdera. Tým by sice podle jeho slov mohl pokračovat v trase jen ve dvou, ale už mimo závod.

  Podle zkušeností z minulých ročníků během této etapy většinou odpadne několik týmů, ať už kvůli vyčerpání nebo zraněním.

  Rakušané zatím vedou
  Zcela bez probémů zatím procházejí závodem zkušení horalé z rakouského výcvikové střediska v Saalfedenu, kteří obhaují vítězství z loňska. Po první běžecké disciplíně vedli a nyní v cíli další části mají podle svých slov ještě dost sil. "Uvidíme zítra," usmívá se šéf týmu Christian Jud. Loni jeho tým šokoval protivníky i organizátory, kdy v hlubokém sněhu a patnáctistupňovém mrazu přespali Rakušané jen ve spacácích.

  Letos už nechtějí nic podcenit a zvolili stan jako ostatní. "Chtěli bychom vítězství obhájit," opakuje stejná slova jako po první etapě šéf rakouského týmu.

  Krátce po sedmé večer se do cíle dostává poslední soutěžní tým. "Nemáte něco k pití," rezignovaně prosí rozhodčí trojice. Dvanáctihodinové putování je očividně zmohlo a místo, kde by měli ve sněhu strávit noc je ještě asi čtyři kilometry daleko.

  Další informace na oficiálních stránkách Winter Survival

   

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media