natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Shoda politiků ohledně obrany měla přijít dříve, tvrdí experti

  13. března 2014  21:41
  Je to krok správným směrem i ve světle událostí na Ukrajině, tvrdí experti o historické deklaraci k zajištění obrany České republiky. Dokument ve středu během národní konference k 15. výročí vstupu Česka do NATO podepsali předsedové všech parlamentních stran kromě komunistů.  

  Jediným, kdo odmítl podepsat deklaraci o obraně, byl předseda KSČM Vojtěch Filip. Na snímku s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a šéfem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  "Jsem velmi rád, že se napříč parlamentními politickými stranami nalezla takto široká shoda na dokumentu, který vznikl letos na Ministerstvu obrany. Deklarace jednoznačně podporuje začlenění ČR do mezinárodních bezpečnostních struktur a vyjadřuje vůli k diskuzi o objemu finančních prostředků vynakládaných na činnost a rozvoj ozbrojených sil," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

  Celé znění deklarace

  Lídři šesti parlamentních politických stran se v deklaraci zavázali, že sestaví tým expertů, který vypracuje návrh "Smlouvy politické reprezentace o zajištění obrany České republiky". Projednán a podepsán má být do zářijového summitu NATO.

  Odborníci takovou shodu vítají. "Jde o neobyčejné gesto, že i přes řadu odlišných názorů a politických cílů patří právě bezpečnost k oblastem, které považují politické strany za jednu z priorit," uvedl bezpečnostní expert Petr Suchý. Podle něj snad napomůže tomu, že se "bezpečnostní témata, narozdíl od minulých let, nestanou terčem politického boje a populistických proklamací".

  Podle Břetislava Dančáka, děkana Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, je konsenzus mezi demokratickými stranami ohledně obrany strategickým zájmem České republiky. 

  "Veřejně deklarovaný zájem na spolupráci v otázkách obrany je z krátkodobého i dlouhodobého hlediska naprosto zásadní. Je jen trochu škoda, že taková shoda nenastala už dříve," konstatoval Dančák. Ten věří, že pádným argumentem pro to, aby se politické strany v otázkách zajištění bezpečnosti shodly, může být i aktuální situace na Ukrajině.

  Šestice stran se v deklaraci shodla, že "má odpovědnost za bezpečnost občanů ČR a je odhodlána postupovat společně v maximální možné míře v prosazování kroků nezbytných pro zajištění obrany země, rozvoj ozbrojených sil a naplnění našich spojeneckých závazků. V souladu s tím se chceme zasadit o rozvoj aktivního dialogu a spolupráce mezi opozicí a vládní koalicí".

  Jediným, kdo na Pražském hradě odmítl deklaraci podepsat, byl předseda KSČM Vojtěch Filip. "To, že máme odlišný názor na NATO, neznamená, že chceme hazardovat s bezpečnostní obyvatel České republiky," prohlásil Filip a dodal, že KSČM se nezdráhá podílet na práci expertní skupiny, která se bude zabývat obrannou strategií na další roky.

  Podle politologa Petra Suchého je odmítnutí podpisu ze strany KSČM "jen potvrzením skutečnosti, že komunistická strana je nereformovatelná a neschopná reflexe svých zločinů na československé společnosti".

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media