natoaktual.cz

Armáda kvůli Ukrajině spouští největší evakuaci zraněných ve své historii

26. února 2014  19:24
Vyslání dvou armádních letounů na Ukrajinu pro zraněné a jejich převoz do Česka bude největší podobnou operací v novodobé historii českého letectva i armády. Pro zraněné ve čtvrtek proto odletí hned desetičlenný zvláštní zdravotnický tým.  

Armádní Airbus A-319 | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

O vyslání dvou armádních letounů C-295M CASA a Airbus A-319 rozhodla ve středu vláda. Do ukrajinské metropole Kyjeva odstartují ve čtvrtek dopoledne i s desetičlenným týmem vojenských lékařů a zdravotníků, kteří se budou během zpátečního letu přímo na palubách o zraněné na palubách obou strojů starat.

MEDEVAC

Program MEDEVAC spadá pod české ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvy zahraničních věcí, zdravotnictví a obrany a slouží především k léčbě vážně nemocných dětí z oblastí postižených válkou či jinými krizemi, kterým nebylo možné zajistit léčbu v místních podmínkách. Funguje od roku 1993, kdy vznikl jako reakce na válečný konflikt v Bosně a Hercegovině následovaný válečným konfliktem v Kosovu. Loni vláda program rozšířila i na oblast severní Afriky.
V rámci programu bylo v Česku léčeno celkem 165 pacientů, převážně dětí z Bosny a Hercegoviny (17), Kosova (40), Čečenska (1), Iráku (42), Pákistánu (10), Afghánistánu (14), Kambodže (7), Libye (17) a Myanmaru/Barmy (3) a Sýrie (14).

Do Česka mají letouny přepravit celkem 24 zraněných. "Půjde o jednu z nejnáročnějších evakuačních operací v novodobé historii české armády," uvedla Jana Růžičková z generálního štábu.

Hromadný převoz takové počtu zraněných pacientů a navíc s takovým spektrem těžkých poranění od střelných až po popáleniny se dosud ještě neuskutečnil. "Co diagnóza, to závažné poranění. Podle informací, které jsme obdrželi, se jedná se o mnohočetná střelná poranění hlavy, hrudníku, průstřely plic až po popáleniny a závažné zlomeniny," konstatoval vojenský chirurg Michal Mareček, který zvláštní tým na Ukrajinu povede.

Na cestu se vydají celkem pět armádních lékařů, kromě chirurgů, také anesteziologové a traumatolog a pět příslušníků středního zdravotnického personálu. "Povezeme s sebou kompletní speciální výbavu včetně léků, abychom byli připraveni poskytnout raněným v průběhu převozu veškerou pomoc," uvedl Mareček.

Ten působí jako náčelník Centra letecké záchranné služby z Plzni-Líních a patří k nejzkušenějším vojenským lékařům. V minulosti například zajišťoval řadu převozů těžce zraněných vojáků ze zahraničních operací, ale byl také členem týmu při převozu zraněných českých turistů z Chorvatska po nehodě autobusu v roce 2012.

Oba letouny musí technici na 24. základně dopravního letectva ve Kbelích ještě připravit pro zdravotnickou evakuaci osob. Umožňuje to speciální modulární konstrukce jejich interiérů. Na palubě letounu CASA bude jedna jednotka "PTU" (Patient Transport Unit), podobná jednotce intenzivní péče s veškerým přístrojovým vybavením a dalších 12 lůžek.

Na palubě Airbusu budou takové jednotky pro nejtěžší případy hned dvě. Přestavba Airbusu na "sanitní verzi" přitom zabere asi 5 hodin. Ven musí podstatná část sedadel a také vnitřní přepážky.

Do Česka by se měly letouny vrátit ještě ve čtvrtek. Přistání Airbusu, kterému cesta do Kyjeva zabere zhruba 2 hodiny, je plánováno na 19 hodin. Stroj CASA by měl dosednou o hodinu později.

inc natoaktual.cz
zpět na článek