Vláda posílá pro zraněné Ukrajince dva armádní letecké speciály

26. února 2014  17:11
Česká vláda vyšle ve čtvrtek na Ukrajinu dva armádní letouny. Do Česka přepraví 24 ukrajinských občanů, kteří utrpěli vážná zranění během krvavých pouličních násilností v metropoli Kyjevě. Léčit se budou ve čtyřech českých nemocnicích.  
Leton C-295M CASA českých vzdušných sil | foto: Armáda ČR

"Jedná se o pacienty, kteří byli nejčastěji zraněni během bojů a střetů, ke kterým docházelo mezi ukrajinskými policejními silami a demonstranty, zejména v Kyjevě," uvedl po středečním jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Na pomoc v rámci takzvaného programu MEDEVAC vyčlenila vláda 10 milionů korun. Zraněné na místě vytipovali pracovníci humanitární organizace Člověk v tísni. Počet zraněných, kteří budou převezení k léčení do Česka, nemusí být konečný.

Armáda pro ně ve čtvrtek vypraví dva speciály - transportní stroj Casa i velký Airbus A-319. Oba letouny totiž mohou být velmi rychle speciálně upraveny pro převoz pacientů na lůžkách. S pacienty se do Česka vrátí ještě ve čtvrtek kolem sedmé hodiny večer.

"Jde o pacienty opravdu ve velmi těžkém zdravotním stavu. Poranění jsou vesměs velmi závažná, někdy až kritická. Jde o mnohočetné průstřely, jde o pacienty, kteří jsou ochrnutí, s průstřely orgánů, se zraněními lebky a podobně," konstatoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Na léčbě se podle něj budou podílet čtyři pražské nemocnice. Zranění hlavy má ošetřovat nemocnice na Karlově náměstí, poraněním břicha a končetin nemocnice v Motole, střelná poranění bude mít na starosti Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích a o popáleniny se postará vinohradská nemocnice.

Němeček rovněž upozornil, že státní nemocnice by rovněž měly ze svých rezerv uvolnit část zdravotnického materiálu, který posléze poslouží jako humanitární pomoc pro Ukrajinu.

V souvislosti s Ukrajinou vláda ve středu rovněž rozhodla, že chce mít v budoucnu jasnou dlouhodobou koncepci vůči této zemi. Podle premiéra Sobotky by Česká republika měla hrát aktivní roli v procesu sbližování Ukrajiny a Evropské unie a kabinet připraví strategii dlouhodobé spolupráce s Ukrajinou. Dokument má připravit ministerstvo zahraničí.

Protesty proti režimu prorusky orientovaného prezidenta Viktora Janukovyče propukly už před třemi měsíci. V listopadu Janukovyč odmítl podepsat asociační dohodu s Evropskou unií a naopak se rozhodl ještě více přiklonit k Rusku, které slíbilo Kyjevu půjčku na záchranu ukrajinských financí.

Při pouličních bitvách mezi protivládními demonstranty a policií v centru Kyjeva zabito nejméně 88 lidí. Janukovyč v pátek uprchl z Kyjeva a parlament ho v sobotu zbavil funkce. Nové úřady na Janukovyče vydaly zatykač kvůli podezření z podílu na hromadných vraždách civilistů. Poslanci chtějí sesazeného prezidenta hnát k zodpovědnosti před mezinárodní trestní tribunál.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.