natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Obří letouny, dron i bojové vrtulníky. USA představí techniku na Dnech NATO

  13. září 2022  11:02
  Pestrá škála americké vojenské techniky bude patřit mezi hlavní lákadla nadcházejících Dnů NATO v Ostravě. Na mošnovském letišti už v úterý přistál transportní letoun C-17 Globemaster. Ve svých útrobách přivezl bezpilotní stroj Reaper.  

  Americký transportní letoun C-17 Globemaster na mošnovském letišti v rámci Dnů NATO v Ostravě (13. září 2022) | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  Podle organizátorů by na letošní největší bezpečnostní přehlídce v Evropě o víkendu 17. a 18. září měla být k vidění až stovka letounů a tisíc kusů pozemní techniky z 22 zemí.

  A zajímavou účast v Ostravě přislíbily právě Spojené státy. Už v úterý ráno kvůli tomu na mošnovském letišti přistál transportní stroj C-17 Globemaster, který přivezl na statickou ukázku bezpilotní stroj MQ-9 Reaper.

  Ten patří mezi nejmodernější stroje ve své kategorii a bývá označován za vůbec první „hunter-killer“ (lovec-zabiják) bezpilotní letoun. Může být vyzbrojen čtyřmi raketami vzduch-země a ve vzduchu vydrží až 14 hodin.

  Američané s těmito stroji například podnikaly údery na pozice takzvaného Islámského státu v Iráku a Sýrii. Stroje ale využívá i NASA při monitorování lesních požárů či kosmodromů.

  Ve středu je očekáván přílet obřího transportního letounu C-5M Super Galaxy. Ten na statickou ukázku zase přiveze vrtulníky Viper a Venom, které už příští rok začne do své výzbroje zařazovat česká armáda jako náhradu za dosluhující bitevní stroje Mi-24/35.

  „Americké letectvo chce na naší akci prezentovat část svých schopností. A obří dopravní letouny pak podtrhují americkou účast i ve smyslu prezentace spojeneckých závazků,“ konstatoval Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které akci organizuje.

  US Army chce pak v Ostravě představit vrtulníky AH-64 Apache nebo UH-60 Black Hawk. Z pozemní techniky Američané předvedou tank M-1 Abrams, bojové vozidlo M2 Bradley a také legendární vozidlo „Humvee“.

  Očekávaná je rovněž účast amerického strategického bombardéru B-52 Stratofortress, který patří už k tradičním a ikonickým účastníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR.

  Jde o ojedinělou nekomerční přehlídku, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Akci za víkend pravidelně navštěvuje přes 200 tisíc diváků.

  Vstup na akci je zdarma.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media