natoaktual.cz

Obří letouny, dron i bojové vrtulníky. USA představí techniku na Dnech NATO

13. září 2022  11:02
Pestrá škála americké vojenské techniky bude patřit mezi hlavní lákadla nadcházejících Dnů NATO v Ostravě. Na mošnovském letišti už v úterý přistál transportní letoun C-17 Globemaster. Ve svých útrobách přivezl bezpilotní stroj Reaper.  

Americký transportní letoun C-17 Globemaster na mošnovském letišti v rámci Dnů NATO v Ostravě (13. září 2022) | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Podle organizátorů by na letošní největší bezpečnostní přehlídce v Evropě o víkendu 17. a 18. září měla být k vidění až stovka letounů a tisíc kusů pozemní techniky z 22 zemí.

A zajímavou účast v Ostravě přislíbily právě Spojené státy. Už v úterý ráno kvůli tomu na mošnovském letišti přistál transportní stroj C-17 Globemaster, který přivezl na statickou ukázku bezpilotní stroj MQ-9 Reaper.

Ten patří mezi nejmodernější stroje ve své kategorii a bývá označován za vůbec první „hunter-killer“ (lovec-zabiják) bezpilotní letoun. Může být vyzbrojen čtyřmi raketami vzduch-země a ve vzduchu vydrží až 14 hodin.

Američané s těmito stroji například podnikaly údery na pozice takzvaného Islámského státu v Iráku a Sýrii. Stroje ale využívá i NASA při monitorování lesních požárů či kosmodromů.

Ve středu je očekáván přílet obřího transportního letounu C-5M Super Galaxy. Ten na statickou ukázku zase přiveze vrtulníky Viper a Venom, které už příští rok začne do své výzbroje zařazovat česká armáda jako náhradu za dosluhující bitevní stroje Mi-24/35.

„Americké letectvo chce na naší akci prezentovat část svých schopností. A obří dopravní letouny pak podtrhují americkou účast i ve smyslu prezentace spojeneckých závazků,“ konstatoval Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které akci organizuje.

US Army chce pak v Ostravě představit vrtulníky AH-64 Apache nebo UH-60 Black Hawk. Z pozemní techniky Američané předvedou tank M-1 Abrams, bojové vozidlo M2 Bradley a také legendární vozidlo „Humvee“.

Očekávaná je rovněž účast amerického strategického bombardéru B-52 Stratofortress, který patří už k tradičním a ikonickým účastníkům Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR.

Jde o ojedinělou nekomerční přehlídku, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Akci za víkend pravidelně navštěvuje přes 200 tisíc diváků.

Vstup na akci je zdarma.

inc natoaktual.cz
zpět na článek