natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Stovka letounů, tisíc kusů techniky. Dny NATO v Ostravě slibují rekordní účast

  23. srpna 2022  10:10,  aktualizováno  10:16
  Rekordní účast 22 zemí slibují letošní Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR. Návštěvníci uvidí stovku letounů a tisíc kusů pozemní techniky. Nevídanou účast potvrdily země jako USA nebo Německo. Na nebi se představí dvě akrobatické skupiny.  

  Premiéra ikonického amerického bombardéru B-52H Stratofortress na Dnech NATO v Ostravě v roce 2010 | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  „Můžeme říci, že máme před sebou jeden z vůbec nejlepších ročníků s doposud nejdelším programem ukázek. Letošní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR budou patřit k nejprestižnějším akcím v celé Evropě,“ uvedl Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které akci na mošnovském letišti o víkendu 17.-18. září organizuje.

  Pavlačík upozornil, že účast na v pořadí 22. ročníku ještě stále není uzavřena a organizátoři intenzivně jednají o dalších atraktivních ukázkách.

  Role tradičního speciálního partnera se letos zhostí přímo Severoatlantická aliance. NATO vyšle na statickou ukázku letoun včasné výstrahy AWACS a v zahajovacích průletech se představí nový víceúčelový tanker A330 MRTT. Společný průlet během programu pak přivítá Finsko a Švédsko jako budoucí nové členy Aliance.

  Vůbec poprvé návštěvnicí uvidí nejnovější modernizační programy české armády. Od izraelského systému protivzdušné obrany SPYDER, přes švédské bojové vozidlo pěchoty CV90 až po model letounu páté generace F-35 v českých barvách v měřítku jedna ku jedné.“Těší nás, že budeme moci veřejnosti prezentovat modernizační programy Armády České republiky takto komplexně v jeden čas a na jednom místě,“ konstatoval zástupce náčelníka Generálního štábu Ivo Střecha.

  Organizátoři tradičně chystají několik exkluzivních premiér. První vystoupení na veřejnosti v celé střední Evropě bude mít nejmodernější švédský taktický letoun Gripen E. Poprvé se v Česku představí účastník z Jižní Ameriky s moderním brazilským transportním letounem C-390 Millennium.

  Naopak jedno z posledních vystoupení na veřejnosti bude mít známý bitevní vrtulník Mi24/35, jehož letová ukázka vždy patřila k divácky velmi atraktivním. Bitevníky, které začaly sloužit v československé armádě již v roce 1978, začnou příští rok postupně nahrazovat nové americké stroje Venom a Viper. Letošní Dny NATO budou jednou z posledních příležitostí, kdy si je veřejnost bude moci prohlédnout na zemi i ve vzduchu.

  Dny NATO

  Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 17. a 18. září.

  Vstup na akci je zdarma.

  Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky.

  Rekord v návštěvnosti je 225 tisíc diváků.

  Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

  Po šesti letech se na akci vrací speciální ženská protiteroristická jednotka z Jordánska (Female Company for Special Security Tasks - FCSST). „S jednotkou předvedeme atraktivní ukázku společného zákroku,“ prozradil krajský policejní ředitel Tomáš Kužel.

  Mezi lákadla bude patřit také vystoupení dvou akrobatických skupin. Premiérově se představí švýcarská Patrouille Suisse s proudovými stroji F-5E a návrat chystá chorvatská skupina Krila Oluje s turbovrtulovými letouny Pilatus PC-9M.

  Tradičním účastníkem je Německo, které předvede na dvě desítky kusů techniky. Na dynamické ukázce se představí poprvé moderní vrtulník NH-90 a také vrtulník EC-135, transportní letoun A-400M předvede ukázku doplňovaní paliva českých letounů Gripen.

  Na statické ukázce Německo předvede víceúčelový bojový letoun Tornado IDS s plnou škálou výzbroje a námořní průzkumný letoun P-3C Orion. Bohatá bude německá pozemní účast – nejmodernější tank Leopard 2A7V, bojové vozidlo pěchoty Puma či houfnice Panzerhaubitze 2000.

  Nevídanou účast potvrdily rovněž USA. Do Ostravy Američané vyšlou dva bombardéry B-52 Stratofortress a velmi širokou škálu vrtulníků a pozemní techniky.

  Jeden z bombardérů B-52 bude v sobotu, přesně po deseti letech, nad mošnovským letištěm k vidění v letové ukázce, a druhý po celou dobu konání akce na statice. US Army představí vrtulníky AH-64 Apache, UH-60 Black Hawk, CH-47 Chinook a bezpilotní stroj RQ-7 Shadow. Z pozemní techniky Američané předvedou tank M-1 Abrams, bojové vozidlo M2 Bradley a také legendární vozidlo HMMWV.

  „Po dvou ročnících zatím neočekáváme žádná omezení vstupu pro návštěvníky kvůli covidu-19, situaci ale samozřejmě pečlivě monitorujeme,“ dodal Pavlačík.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media