natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Dánsko podpořilo protiraketovou základnu v Česku

  21. června 2007  16:49,  aktualizováno  16:52
  Dánský ministr obrany Sören Gade během návštěvy Prahy oficiálně podpořil vznik americké protiraketové základny v Česku a Polsku. Jde o první otevřené vyjádření podpory ze strany členského státu NATO mimo státy, které o umístění základen vyjednávají.  

  Gade uvedl, že Dánsko podporuje protiraketovou obranu. Pokud se Severoatlantická aliance rozhodne pro společnou protiraketovou obranu, měl by podle něj tento systém být spojen s budovaným americkým protiraketovým štítem.

  "Jako voják jsem zažil v Izraeli ostřelování raketami. Rakety dopadaly několik kilometrů od nás a nikdo nevěděl, čím jsou naplněny jejich hlavice. Byl to nepříjemný pocit. Od té doby jsem příznivcem protiraketové obrany," řekl Gade.

  Připomněl, že dánský Parlament nedávno podpořil využití již existující americké základny v Grónsku pro umístění komponentů protiraketového štítu. "S  využitím základny souhlasila i většina místních obyvatel," dodal.

  Gadeho prohlášení je prvním otevřeným vyslovením podpory umístění amerických základen v Česku a Polsku ze strany členských států NATO.

  Vznik protiraketových základen USA v Evropě před časem podpořili i další nejvyšší dánští představitelé včetně premiéra Anderse Fogha Rasmussena. V rámci NATO Dánsko prosazuje, aby se do protiraketového systému zapojilo co možná nejvíce členských zemí.

  Aliance se nedávno dohodla, že prozkoumá, jak chystané americké protiraketové základny v Evropě ovlivní alianční plány na protiraketovou obranu. Zváží také, zda nedoplní americký štít vlastním systémem, který by pokryl jižní křídlo NATO nechráněné americkým.

  Dánský ministr obrany přijel do Prahy na pozvání ministryně obrany Vlasty Parkanové. Podle mluvčího ministryně Andreje Čírtka spolu jednali především o zahraničních misích, strategické přepravě nebo Silách rychlé reakce NATO.

  Čeští a dánští vojáci společně působí v sestavě provinčního rekonstrukčního týmu sil ISAF v afghánském Fajzabádu a spolupracují také v mírových silách KFOR.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media