natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Členství v NATO podporuje 70 procent Čechů

  25. března 2011  17:32
  Členství České republiky v NATO podporuje i dvanáct let po vstupu do Aliance 70 procent lidí. Vyplývá to z právě zveřejněných výsledků průzkumu agentury STEM.  

  Podle průzkumu 69 procent dotázaných věří, že NATO je schopné zajistit bezpečnost České republiky. O české armádě si to myslí o něco méně dotázaných - tři pětiny. Průzkum probíhal od 1. do 8. března a zůčastnilo se ho 1 248 občanů starších 18 let.

  Česká republika, Maďarsko a Polsko se staly členy NATO před jedenácti lety - 12. března 1999 a to jako první postkomunistické země v první vlně rozšiřování Aliance. Ministři zahraničí tehdy předali v americkém městě Independence své americké kolegyni Madeleine Albrightové ratifikační listiny. Česko zastupoval Jan Kavan.

  Od roku 2002, kdy Česko hostilo vrcholný summit NATO, se téměř nezměnil podíl obhájců a odpůrců českého členství v NATO. Počátkem roku 2009 stoupenců mírně přibylo. V poslední době ale mezi nimi převažují ti, kteří odpovídají, že "spíše" souhlasí se členstvím v Alianci. Podíl odpovědí "určitě ano" je v aktuálním výzkumu nejmenší za uplynulých 12 let. Podle výzkumu tak ubylo lidí, kteří se členstvím souhlasí bezvýhradně.

  Se členstvím v Alianci nesouhlasí většina voličů KSČM. Naopak většina stoupenců TOP 09 a ODS ho schvaluje. Početnější skupina odpůrců je i mezi staršími a lidmi se základním vzděláním.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media