natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Čína není protivník, ale snaží se zastrašovat jiné, varoval šéf NATO

  30. listopadu 2020  18:46
  Posun v globálním rozložení sil s rostoucím vlivem Číny bude jedním z hlavním témat schůzky ministrů zahraničí NATO. Na virtuální zasedání jsou proto přizváni partneři z Austrálie, Nového Zélandu, Japonska a Jižní Koreje. "Čína masivně investuje do nových zbraní. Přibližuje se k nám, od Arktidy po Afriku," upozornil šéf NATO Jens Stoltenberg.  

  Šéf NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

  Rostoucí vliv Číny představuje podle Stoltenberga výzvu nejen pro naše ekonomiky a obchod Západu. „Musíme s Čínou jednat o otázkách kontroly zbraní nebo změně klimatu,“ konstatoval Stoltenberg před schůzkou ministrů.

  Upozornil, že Čína představuje zároveň důležitou bezpečnostní výzvu. Nejen masivním zbrojením a rozšiřování vojenské přítomnosti, ale také svými investicemi do infrastruktury v Evropě. Například přístavů či telekomunikačních společností.

  „Čína není náš protivník, ale nesdílí naše hodnoty. Nerespektuje základní lidská práva a snaží se zastrašovat jiné země,“ varoval Stoltenberg.

  Spojenci musí podle jeho slov reagovat na tyto výzvy společně. „Posílit odolnost našich společností a chránit hodnoty a normy, které sdílíme,“ dodal. Proto jsou k jednání přizváni i partneři NATO jako Austrálie, Nový Zéland, Japonsko či Jižní Korea.

  Otázka rostoucího vlivu Číny se do agendy jednání spojenců dostává už pravidelně od loňského summitu v Londýně, kdy Aliance poprvé v sedmdesátileté historii oficiálně deklarovala, že se v budoucnu zaměří právě na Čínu. Ať už jde o společný postup při zavádění nových technologií včetně nových sítí 5G nebo o snahy o vtažení Pekingu do mezinárodních dohod o kontrole zbrojení.

  Dilema ohledně Afghánistánu

  Mezi další klíčová témata dvoudenní videoschůzky bude patřit pokračování alianční mise v Afghánistánu. Úřadující americký prezident Donald Trump nedávno i přes kritiku některých poradců a vysokých vojenských činitelů nařídil další stažení amerických vojáků ze země.

  Obrana Evropy? Biden může Trumpovy kroky přehodnotit, tvrdí generál

  Vrátit by se mělo do 15. ledna asi 2 000 vojáků. V misi by jich tak zůstalo 2 500 s tím, že jejich návrat je předpokládán do května příštího roku.

  Stoltenberg upozornil, že bezpečnostní situace v Afghánistánu je stále velmi křehká. Obává se, že by se země mohla stát opět útočištěm pro teroristické skupiny. Ujistil, že i při dalším snižování počtu vojáků USA bude NATO dál pokračovat ve své misi. Tedy cvičit, radit a pomáhat afghánským bezpečnostním silám. Aliance se také zavázala k financování afghánské policie a armády až do roku 2024.

  „Po útocích z 11. září jsme šli do Afghánistánu, abychom podpořili USA a zajistili, aby země již nikdy nebyla útočištěm pro mezinárodní teroristy,“ řekl Stoltenberg.

  Podotkl, že nikdo nechce zůstávat v Afghánistánu déle, než je nutné. Zároveň ale spojenci čelí obtížnému dilematu, zda odejít a riskovat návrat teroristů, nebo zůstat a riskovat delší misi a další násilí.

  Ministři se podle Stoltenberga budou zabývat také chováním Ruska. „Modernizuje svůj jaderný arzenál a rozmisťuje nové rakety. Rozmisťuje více sil v našem sousedství, od dalekého severu až po Sýrii a Libyi,“ konstatoval šéf NATO.

  Spojenci proto budou diskutovat o adekvátní reakci na ruské posilování vojenské přítomnosti a to i s ohledem na konflikt v Náhorním Karabachu nebo bezpečnostní situaci v oblasti Černého moře.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media